Elmanın Faydaları Nelerdir?


Latince Adı: Malus communis L.
Familyası: Rosaceae.
Bulunduğu Yerler: Bütün Anadolu da yetişmektedir.
Kullanılan Kısımları: Yaprakları, meyveleri ve çekirdekleridir.
Kimyasal Yapısı: Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve sodyum tuzları, organik asitler, bakır, çinko, provitamin A, B1, B2, B5, B9 , C ve E vitaminleri, karbonhidratlar (glikoz, fruktoz vb.) ihtiva eder. Elmada 2 değerlikli demir iyonu bulunur.

Faydaları;
Böbrekleri temizlenmesine yarar, baş ağrısına iyi gelir, bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar, romatizma ve gut hastalığına iyi gelir. Kandaki asitbaz dengesi üzerine olumlu bir etki yapar. Kronik mide – bağırsak hastalıklarına ve vitamin eksikliğine yararlıdır. Karaciğeri kuvvetlendirir, kan yapar, deniz tutmasına ve kusmaya karşı iyi gelir, ishali keser, kabızlığı giderir, böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardım eder, kandaki şeker miktarını düşürür, uçukları geçirir, göz ve kulak ağrılarına şifalıdır. Ekşi elma bal ile kaynatılıp şurup halinde içilirse kalp çarpıntısını keser, ateşi düşürür, harareti keser, susuzluğu giderir, kalbin ve midenin kuvvetlenmesini sağlar, mide zafiyetine iyi gelir, hazmı kolaylaştırır, nefes darlığına karşı faydalıdır. Sinirleri ve adaleleri kuvvetlendirir, bedeni ve zihni yorgunluğu giderir, zihin açıcıdır, uyku vericidir. Vücutta biriken zararlı maddelerin ve tuzların dışarı atılmasına yardımcı olur. Sivilce ve egzamaları yok eder, böbrekleri çalıştırır. İçerdiği A vitamini nedeniyle gözleri kuvvetlendirir. Zengin lif içeriği kalın bağırsak faaliyetlerine yardımcı olmanın yanında kalp hastalıklarında, kilo vermede ve kolesterolün kontrolünde etkilidir. Elmadaki pektin maddesi, zararlı kolesterolü (LDL) düşürür; atardamarları koruyan faydalı kolesterolü (HDL) yükseltir. Elmanın içeriğindeki bazı kimyasallar Parkinsonizm ve Alzheimer gibi beyin hastalıkları konusunda da koruyucudur. Çünkü taze elmada bulunan bazı antioksidanlar, beyin hücrelerini oksidatif stresten kaynaklanan nörotoksiditen korumaktadır. İçerdiği malik asit nedeniyle mikropları öldürür. İçerdiği sıvı jel halindeki pektin adlı madde ile elma asitlerinin antivirüs özellikleri diyareye de iyi gelmektedir. Elma, bedenin hastalıklara karşı direncini de artırmaktadır.

Bunu da okuyabilirsiniz  İnsan Vücudunda Potasyumun Görevleri-Fazlalığı-Eksikliği

Elma çekirdekleri, ezilip aç karnına yenilirse bağırsak kurtlarını döker, kaynatılıp balla tatlandırılarak gargara yapılırsa ve çayından içilirse bronşit, nezle ve anjine iyi gelir.

Elma yaprakları, kaynatılıp balla karıştırılarak içilirse zehirlenmeye iyi gelir. Öz suyu zehir içmiş veya akrep, yılan gibi zehirli hayvan sokan insanlara içilirse şifalı gelir.

Elma kürü sarılığa iyi gelmekte, karaciğeri güçlendirmektedir.

Bilim adamları, düzenli yenilmesi halinde kalp ve damar hastalıkları azaltan bu meyvenin içindeki yararlı maddelerin daha çok kabuklarında bulunduğunu bildirmektedirler.

 


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,