Fesleğenin (Reyhan) Faydaları Nelerdir?


Latince Adı: Ocimum basilicum L.
Familyası: Labitae.

Bulunduğu Yerler: Memleketin her tarafında, genellikle güney bölgelerde çok yerleştirilir.
Kullanılan Kısımları: Bitkinin toprak üstü kısımlarıdır.
Kimyasal Yapısı: Yapısında % 0.2 – 0.4 oranında uçucu yağ (estragol, eugenol, sineol vs.), acı maddeler, vitaminler, flavonoidler, organik asitler, aşı maddeleri, saponin eserleri ve tanenler bulunmaktadır.

Faydaları;

Halk tababetinde, nefes darlığı, boğmaca, bağırsak gazları, böbrek ve mesane iltihapları ve dizanteride kullanılır. Haricen diş eti ağrılarında, öz suyu orta kulak iltihabında kullanılır. Asabiyetten ileri gelen genel güçsüzlüğe, sindirim bozukluğuna, uykusuzluğa ve migrene karşı etkilidir. Özellikle sindirimi kolaylaştırıcı özelliği sayesinde hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda sinir hastalarına, iyi uyuyamayan çocuklara, baş dönmesi çeken yetişkinlere, bağırsak sorunlarından yakınanlara verilir. Sütü gelmeyen ya da az gelen kadınların süt verimini çoğaltmak için de kullanılır.

Enerji verir, iştah açıcıdır, öksürüğü keser, ağız içindeki yaralara karşı faydalıdır. Arı sokmasında zehrin etkisini azaltır. Cildi rahatlatır. Fesleğen (reyhan) yağı selülit şikayetlerini azaltır. Yatıştırıcı, idrar artırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Diğer besinlerle alındığında kanın terkibini iyileştirir, idrar yolları iltihabını ortadan kaldırır. Kalp sağlığı açısından önemlidir. Kırmızı kan hücrelerindeki bir bileşen olan trombositi daha az yapışkan – kanın pıhtılaşmasını azaltacak bir duruma getirir. Anti bakteriyeldir.

Kaynak: http://openaccess.inonu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11616/1031/242379.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Bunu da okuyabilirsiniz  Alerji Nedir?

1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,