Form Tutmanızı Sağlayacak Besinler


Greyfurt, yoğurt, kahve ya da badem. Birbirinden alakasız bu yiyeceklerin, kilo vermenize ya da mevcut formunuzu korumanıza faydası olduğunu biliyor musunuz?
Uzm. Diyetisten Elif Tuğba Çilingir, özellikle çalışma hayatında gönül rahatlığıyla tüketebileceğimiz atıştırmalıkları listeledi. Çikolata ya da bisküvi yerine 1 kase yoğurtla hazırlanmış mevsim meyvelerinin, çok daha sağlıklı bir seçenek olabileceğini söyleyen Çilingir, kuruyemişlerin mucizevi etkilerinden de faydalanılması gerektiğini söylüyor.

Ara öğünlerde tüketilen 1 avuç ceviz, badem ve fındıktan oluşan yağlı tohumların açlık hissini bastırmanın yanında metabolizmamızı da hareketlendirdiğini kaydeden Dyt. Çilingir, günde 2-2,5 litre su içmenin de metabolik hareketlerimizi yüzde 30 oranında hızlandırarak, yağ oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor. Dyt. Çilingir’in listesinde başlıca şu gıdalar yer alıyor:

Greyfurt
Çok yüksek lif içeriyor, kalorisi az ve yağ yakan enzimleri içeriyor. Ek olarak insülin direncini düşürüyor. Yapılan bir çalışmada, günlük öğünden hiçbir şey çıkartmadan sadece her yemekte bir greyfurt yemenin ya da greyfurtun suyunu içmenin haftada 1 kilo verilmesine neden olduğu saptanmıştır.

Ceviz
Omega-3 yağ asidinden zengin olan ceviz, tok tutması yanında metabolizmanızı hızlandırıp vücutta yağ yakmayı kolaylaştırır, zindelik verir, enerjik olmanızı sağlar ve algı düzeyinizi artırır. Ara öğün olarak, 2-3 adet ceviz ile birlikte herhangi bir meyve tüketmeniz, daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

Kahve
Kafein enerji harcamasında artış sağlar, şeker ve yağın daha çok yakılmasına yol açar. Kafein yağ hücresini küçültmekte, trigliserit miktarını azaltmaktadır. Günde 1,5 su bardağı şekersiz içilen filtre kahvenin, fiziksel aktiviteyle birlikte, uygulanan zayıflama diyetlerinde destek olabilir.

Badem
Bademin kaliteli protein içermesi ve sağlıklı yağlardan zengin olması kişiyi daha uzun süre tok tutar. Badem sert bir yiyecek olduğu için, çiğnemesi zordur ve bu durum kişinin çiğneme duygusunu tatmin eder. Lif oranı yüksek olduğu için bağırsak hareketlerini artırır. Hazırlama zorluğu olmadığı için her yerde kolayca bulunabilir ve her yere kolayca taşınabilir.

Bunu da okuyabilirsiniz  Zehir Nedir? Zehirlenmenin Sebepleri Nelerdir?

Su
Eğer yeterince su içmiyorsanız kilo vermekte kesinlikle zorlanacaksınız demektir. Sıvı eksikliği yavaş metabolizmaya ve kandaki glikoz seviyesinin düşmesine neden olur. Bu nedenle yorgunluk ve baş dönmesi de görülebilir. Günde 2-2,5 litre su içmek metabolizmayı % 30 oranında hızlandırır.

Baharatlı yiyecekler
Özellikle acı ve kırmızıbiber metabolizmayı hızlandırır. Çünkü baharatlar adrenalin salgılanmasını hızlandırır, metabolizma hızını artırır ve kalori yakılmasına destek olur.

Yeşil çay
Yeşil çay kansere karşı etkisiyle bilinir. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırarak yağların yakılmasını sağlar. Yemeklerden sonra içilen bir fincan yeşil çayın faydasını kısa sürede görebilirsiniz. Her gün içilen 5 fincan yeşil çay, 70-80 kalori yakılmasını sağlar.

Az yağlı süt ürünleri
Kalsiyum kaynağı olmalarının yanı sıra bu besin maddeleri yağ hücrelerinin yakılmasını da hızlandırır. Günde 3-4 kez az yağlı süt ürünleri tüketen kadınların yağ yakımı, yemeyenlere oranla yüzde 70 daha fazladır. Kalsiyum vücudun yağları daha hızlı yakmasını sağlar. Günlük kalsiyum ihtiyacı 1.200 mg’dır.

Fındık
Yağ içerdiği için fındığın sizi şişmanlatacağını düşünmeyin. Tam tersine fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşüren, kalp ritminin ayarlanmasına yardımcı olan fındığı her gün yemek, kalp krizi geçirme riskini azaltma konusunda etkilidir. Fındık bunun dışında vücut için çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücudun dirençli olmasını sağlar, beden ve zihin yorgunluğunu giderici etkiye sahiptir. Kansızlık için iyi gelmektedir, vücut ve kemik gelişimini destekleyicidir. Üstelik çeyrek su bardağı dolusu fındık 200 kalorinin altında bir değere sahiptir.

Yarım simit ile peynir
Oldukça lezzetli ama sakın tamamını yemeyin. Susamları olduğundan, kalori içeren bu ara öğün tok tutmada oldukça etkilidir.

Bitter çikolata
Eğer karşı konulmaz bir şekilde canınız çikolata çekiyorsa, birkaç parça çikolata yiyerek isteğinizi köreltebilirsiniz

Bunu da okuyabilirsiniz  İnsan Vücudunda Magnezyum Eksikliği-Fazlalığı

Sağlıklı atıştırmalıklar
Uzm. Diyetisyen Çilingir, çalışma hayatında kolaylıkla hazırlanabilecek alternatif atıştırmalıkları ise şöyle sıralıyor:

Yoğurt, yulaf ezmesi, ceviz

Yulaf ezmesinin içerdiği lifin yapısı farklı olup, sindirim sistemini farklı düzeyde çalıştırır. Böylece sindirim sisteminde olan problemleri aşmamızı kolaylaştırır. Ceviz, yoğurt ve yulaf ezmesi metabolizmamızın maksimum düzeyde çalışması için en iyi anahtardır.

Yoğurt, maydanoz
Yoğurttaki kalsiyum, yağ yakmayı tetiklediği gibi aynı zamanda ödemi azaltıp, dolaşımınızı açarak kilo vermemizi kolaylaştırır. Gece yatmadan yoğurda maydanoz karıştırarak yersek, yavaşlayan metabolizmanızı açar, kilo vermeye ivme kazandırmış olursunuz.

Peynir, ekmek, maydanoz
Peynir ekmek ikilisi, bir de yeşillik ve çiğ sebzeyle karıştırılırsa, metabolizmanızı hızlandırmakta ve kilo vermenizi kolaylaştırmakta rakip tanımaz.

Havuç, kuru üzüm, ananas, yoğurt
A vitamini kaynağı olan havuç, kan basıncınızı düşürmeye yardım etmekte ve sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlamaktadır. Kuru üzüm, antioksidan kaynağıdır. Ananas ise bağışıklık sistemimizi güçlendiren C vitamini kaynağıdır. Sağlıklı abur cubur yapmak için; az yağlı sade yoğurdun içine biraz rendelenmiş havuç, kuru üzüm ve doğranmış ananas ilave edebiliriz.

Kaynak: http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/dergi/belge/formtutturan.pdf


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,