İnsan Vücudunda Alüminyum Eksikliği ve Fazlalığı

0
395

Doğada yaygın olarak bulunan, insanların sıklıkla maruz kaldığı temel olmayan toksik bir metaldir. Al; havada, suda, bitkilerde ve gıdalarda bulunur. İnsan vücudu 50 – 150 mg dolaylarında alüminyum içerir. Daha yüksek miktarlar yaşlılıkta görülebilir. Al, gıdalarla solunum ve deriye temas ile vücuda alınır. Al, suda çözünerek oluşan iyonlarının zararlı etkileri vardır. Doğada çok bulunmasına rağmen, biyolojik fonksiyonları bilinmemektedir.

Beslenme ile alınan Al bağırsaklar tarafından emilir ve kemikler, karaciğer, akciğer, troid bezi ve beyinde birikir. Alüminyumun çok az bir kısmı gastrointestinal sistem tarafından absorbe edilir. Büyük bölümü dışkı ile vücuttan atılmaktadır.

Eksikliğinde herhangi bir problem görülmemektedir.

Fazlalığı;
Al fazlalılığında, osteomalazi (kemik yumuşaması), mikrositik anemi, bunama, hafıza kaybı, halsizlik ve titreme görülür. Al toksititesinin tam mekanizması bilinmemektedir. Fakat eldeki deliller oksidatif ve inflamatuvar olayları hızlandırarak dokuları parçaladığını göstermektedir. Beyin hücrelerinde birikerek merkezi sinir sistemini parçalar, ansefalopati (beyin hastalığı), Parkinson ve Alzheimer hastalığı görülür.

Kaynakları;
Tahıllar, şifalı bitkiler, baharatlar v.b.
Günlük Alüminyum İhtiyacı;
Alüminyumun günlük alım değeri 2 – 10 mg arasındadır

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here