İnsan Vücudunda Demirin Görevleri-Fazlalığı-Eksikliği


Görevleri – faydaları;
Demir, vücudumuzda sentez edilemeyen ve besinlerle alınması zorunlu bir besin öğesidir. İnsan vücudu için önemli ve faydaları bakımından vazgeçilmez bir mineraldir. Metabolik proseslerde eşsiz bir rol oynar. Vücuttaki miktarı 4 – 5 g olup vücuttaki yoğunluğu bakımından sadece bir eser mineraldir. B vitaminlerinin kullanımı, bakır ve kalsiyum emilimi, hemoglobin, miyeglobin (hemoglobinin kaslarda bulunan eşdeğeri) ve enzim üretimi için gerekli olan mineraldir. Emilimini, mide salgıları ve C vitamini kolaylaştırır. Vücuttaki başlıca işlevi, oksijen taşınması ile ilgili olup akciğerlerden hücrelere oksijen, hücrelerden akciğere ise karbondioksitin taşınmasını sağlamaktır. Demir minerali, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmamıza yardımcı olmaktadır. Vücudun büyümesine yardımcıdır. Bu sebeple, özellikle gelişme dönemindeki çocuklar için vücut ve beyin gelişimi bakımından çok önemlidir. Elektron transferi, ATP üretimi, hücre solunumu, hücre çoğalması ve farklılaşmasında önemli görevleri vardır. Diğer eser elementlerden daha toksiktir.

Karaciğer, dalak ve kemik iliğinde depo edilir.

Eksikliği ;
Demir eksikliği ve buna bağlı olarak meydana gelen kansızlık yani anemi ise demir eksikliği anemisi olarak adlandırılmaktadır. Demir eksikliği, konsantrasyon bozukluğu, halsizlik, kalp çarpıntısı, yorgunluk, solgunluk, sinirlilik, bağışıklık sisteminde zayıflık, saçlarda ve kemiklerde kırılganlık gibi sorunlara neden olur. Ayrıca, saç dökülmesi, saçlarda ve tırnaklarda çatlamalar, dudak kenarlarında yaralar ve yutma güçlüğü gibi şikâyetlere neden olabilmektedir.

Fazlalığı;
Demirin fazlası insanlar için zehirleyicidir, çünkü aşırı miktarda alınan iki değerli demir vücuttaki peroksitlerle reaksiyona girerek serbest radikaller yapar. Fazla miktarda demir almak damar sertliğine, hücrelerin erken yaşlanmasına ve yağlanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, demir fazlalığı, kanser riskini arttırmasının yanında, siroz, şeker hastalığı, kalp büyümesi, halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı, bulantı, kusma ve nefes darlığı gibi sorunlarına neden olmaktadır. Yüksek miktarda demir, doku parçalanması, koroner kalp rahatsızlığı ve kansere neden olur.

Bunu da okuyabilirsiniz  İnsan Vücudunda Kurşun Eksikliği-Fazlalığı

Kaynakları;
Kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, kırmızı et ve karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak ve balık bol miktarda demir içeren besinlerdir.

Günlük Demir İhtiyacı;
Yetişkin bir kadının günlük demir gereksinimi ortalama 15 mg, yetişkin erkekte ise ortalama 8 – 10 mg olarak bildirilmektedir.

Kaynak: http://openaccess.inonu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11616/1031/242379.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Potasyum eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Mangan eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Magnezyum eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Kurşun eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Kadmiyum eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Selenyum eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Çinko eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Bakır eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Alüminyum eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,