İnsan Vücudunda Kadmiyum Eksikliği-Fazlalığı

Kadmiyum en çok yer kabuğunda doğal halde bulunur. Toksik, temel olmayan bir element ve güçlü enzim inhibitörüdür. Her zaman çinko ile kombinasyon halinde bulunur. Doğaya başlıca toprak yolu ile girmektedir çünkü kadmiyum gübre ve pestisitlerde bulunmaktadır. Toprak ve sedimentlerde 1 mg/kg ‘dan daha fazla bulunur. Kadmiyumun insanlar tarafından yüksek alımı başlıca gıdalar yoluyla olmaktadır. Cd bulaşısı topraklarda yetişen sebzeler tüketilerek kadmiyuma maruz kalınır. Cd kalıntısı üründen ürüne değişmekle beraber yaklaşık 50 ppb civarındadır. Kadmiyum bakımından zengin gıdalar insan vücudunda kadmiyum konsantrasyonunu oldukça arttırabilir.

Cd, vücuttan diğer minerallerin uzaklaştırılmasına neden olmaktadır. Karaciğer ve böbreklerde birikir.

Eksikliğinde herhangi bir problem görülmemektedir.

Fazlalığı;
İnsanlar sigara içtiklerinde, yüksek miktarda kadmiyuma maruz kalırlar. Tütün dumanı kadmiyumu akciğerlere taşır. Kan da vücudun diğer kısımlarına taşır.

Vücudun bu kısımlarında toksik etkiye neden olabilir. Böbreklerdeki filtreleme sistemlerine zarar vererek böbrek rahatsızlığına neden olur. İshal, karın ağrıları ve ciddi kusma görülür. Kemik kırılması, üreme bozuklukları ve hatta kısırlık ihtimali meydana gelir. Merkezi sinir sistemine ve bağışıklık sistemine hasar verir. Osteopmalazi ve psikolojik bozukluklar görülür. İmmünotoksik olduğu için DNA’yı parçalar. Karsinojen mekanizması ile hücre ölümüne neden olur. Reaktif oksijen türlerinin artmasına neden olur ve oksidatif stresi arttırır. Cd; antikor içeren bazı enzimlerin fonksiyonlarını baskılar.

Kaynakları;
Karaciğer, mantar, kabuklu deniz ürünleri, midye, kakao tozu ve deniz yosunudur. Malzemesinde Cd içeren gıda makine ve ekipmanları ile çinko galvenizlenmiş ekipmanlardır.

Günlük Alım Miktarı;
Yetişkinler için günlük alınabilecek maksimum doz kişi başına 68 µg dı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Lütfen Adblock eklentisini deaktife edin veya beyaz listeye ekleyin.