Sağlık

İnsan Vücudunda Kurşun Eksikliği-Fazlalığı

Kurşun, toksik, karsinojen bir elementtir. İnsan sağlığı için potansiyel tehlikedir. Kurşun insan sağlığına en çok zarar veren dört metalin dışındadır. İnsan vücuduna gıdalardan (% 65), sudan (% 20), ve havadan (% 15) girebilir. Vücut, mideye alınan kurşunun sadece % 10 unu absorbe eder.

Bilindiği kadarıyla, insan vücudunda kurşun hiçbir gerekli fonksiyonu yerine getirmez.

Eksikliğinde herhangi bir problem görülmemektedir.

Fazlalığı;
Pb; yıkanmamış meyve ve sebzeler, gıdalar, su ve hava ile vücuda girer ve toksititeye yol açar. Karsinojenisite mekanizması direkt DNA yı parçalar, DNA sentezini ve onarımını yavaşlatır. DNA ‘nın oksidatif parçalanmasına neden olur. Fazlalığında, Hemoglobin biyosentezinde aksama ve anemi, kan basıncında artış, yetişkinlerde kardiovasküler hastalığında artış, böbrek tümörlerine, çocukların öğrenme kabiliyetlerinde azalma, idrak etme güçlüğü, düşük yapma ve zor düşük, kas sisteminde zorlanma, beyin hasarı, sperm hasarları ile erkeklik verimliliğinde azalma, saldırganlık, dürtülerle hareket ve hiperaktivite gibi çocuklarda davranış bozukluğu, enzimatik aktivitelerin düşüşü, yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk ve uykusuzluk görülür. Merkezi sinir sistemini etkiler.

Kaynakları;
Ispanak, brokoli, brüksel lahanası, salatalık, etler, tahıllar, deniz mahsulleri, alkolsüz içecekler ve şarap gibi gıdalar önemli miktarlarda kurşun içerirler. Sigara dumanı da az miktarda kurşun içerir.

Günlük Alım Miktarı;
Yetişkinler için günlük alınabilecek maksimum doz kişi başına 240 µg dır.

Kaynak: http://openaccess.inonu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11616/1031/242379.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Orta Dünyanın Analizi'ni satın almak için tıklayın

admin

1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Konut değerleme Uzmanı, Ekstrembilgi Yöneticisi, HKMO, İçel Sanat Kulübü, TDUB üyesi

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker