İnsan Vücudunda Kurşun Eksikliği-Fazlalığı

0
408

Kurşun, toksik, karsinojen bir elementtir. İnsan sağlığı için potansiyel tehlikedir. Kurşun insan sağlığına en çok zarar veren dört metalin dışındadır. İnsan vücuduna gıdalardan (% 65), sudan (% 20), ve havadan (% 15) girebilir. Vücut, mideye alınan kurşunun sadece % 10 unu absorbe eder.

Bilindiği kadarıyla, insan vücudunda kurşun hiçbir gerekli fonksiyonu yerine getirmez.

Eksikliğinde herhangi bir problem görülmemektedir.

Fazlalığı;
Pb; yıkanmamış meyve ve sebzeler, gıdalar, su ve hava ile vücuda girer ve toksititeye yol açar. Karsinojenisite mekanizması direkt DNA yı parçalar, DNA sentezini ve onarımını yavaşlatır. DNA ‘nın oksidatif parçalanmasına neden olur. Fazlalığında, Hemoglobin biyosentezinde aksama ve anemi, kan basıncında artış, yetişkinlerde kardiovasküler hastalığında artış, böbrek tümörlerine, çocukların öğrenme kabiliyetlerinde azalma, idrak etme güçlüğü, düşük yapma ve zor düşük, kas sisteminde zorlanma, beyin hasarı, sperm hasarları ile erkeklik verimliliğinde azalma, saldırganlık, dürtülerle hareket ve hiperaktivite gibi çocuklarda davranış bozukluğu, enzimatik aktivitelerin düşüşü, yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk ve uykusuzluk görülür. Merkezi sinir sistemini etkiler.

Kaynakları;
Ispanak, brokoli, brüksel lahanası, salatalık, etler, tahıllar, deniz mahsulleri, alkolsüz içecekler ve şarap gibi gıdalar önemli miktarlarda kurşun içerirler. Sigara dumanı da az miktarda kurşun içerir.

Günlük Alım Miktarı;
Yetişkinler için günlük alınabilecek maksimum doz kişi başına 240 µg dır.

Kaynak: http://openaccess.inonu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11616/1031/242379.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here