İnsan Vücudunda Manganın Faydaları-Eksikliği-Fazlalığı

0
355

Görevleri – faydaları;
Bitki ve hayvan hücrelerinde yaygın olarak bulunan önemli bir iz elementtir. İnsanlar için önemli bir eser elementtir. Birçok metabolik olaylarda görev alır. İnsan vücudu 10 – 40 mg arasında mangan içermektedir. Antioksidandır. Vücutta protein sentezlenmesinde, sindirimde ve besinlerden enerji üretilmesinde görev alır. Kemiklerin büyümesi ve gelişmesi ile bağ dokuları için gerekli mineraldir. Sinir fonksiyonları ve gelişiminde etkilidir. Cinsel gücü arttırır ve kısırlıkta faydalıdır. Kanın normal pıhtılaşması için gereklidir.

Hücreler içinde mangan mitokondride bulunduğundan, mitokondrice zengin olan karaciğer, böbrek gibi organların mangan derişimleri yüksektir. İnce bağırsaklarda emilir ve kemiklerde, karaciğerde, böbreklerde, hipofiz bezinde ve pankreasta depolanır.

Eksikliği;
Yetersizliği, sürekli yorgunluk, hafıza problemleri, kısırlık, kilo kaybı, özellikle çocuklarda ve bebeklerde büyüme geriliği ve gelişim bozuklukları, kemik ve kıkırdaklarda anormal oluşumlar, bulantı, kusma saçlarda beyazlaşma ve saç uzamasında yavaşlamaya neden olabilir. Ayrıca, diyabet ve pankreas bozuklukları görülebilir.

Fazlalığı;
Beslenme yoluyla manganez fazlalığı oluşmaz. Fazlalığında, saçmalama, halüsinasyon, uykusuzluk, depresyon, iktidarsızlık, sinirlilik, ruhsal rahatsızlıklar, hareket zorluğu zayıflama görülür. Aşırı doz belirtileri Parkinson hastalığının belirtileri ile benzerlik gösterir.

Kaynağı;
Yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, fındık, ceviz, badem, bezelye, pancar, avokado, kuşkonmaz ve çay.

Günlük Manganez İhtiyacı;
Yetişkinlerde günlük manganez ihtiyacı ortalama 2 mg kadardır.

Kaynak: http://openaccess.inonu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11616/1031/242379.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here