İnsan Vücudunda Potasyumun Görevleri-Fazlalığı-Eksikliği

0
1096

Görevleri – faydaları;
Potasyum, vücudun sıvı düzeyi ile asit – baz dengesinin ve milyarlarca hücrenin kontrolünde rolü olan bir elektrolit, hayati öneme sahip bir mineraldir. K, hücre içinde tutulur ve hücre dışında kalan kısmı sodyum ile dengelenir. Vücuttaki konsantrasyonu 2 g/kg dır. Vücuttaki su ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olur. Besinlerin hücre içine taşınması, sinir sistemindeki mesajların iletilmesi için önemlidir. Tansiyonu dengeler. Beyne oksijen taşıyarak zihin faaliyetlerini destekler. Alkolün, vücuttaki fazla suyun, şekerin ve tuzun vücuttan uzaklaştırılmasında görev alır. Hücredeki osmotik basıncı düzenler. Hücre bütünlüğünü korumada önemli rol oynar. Epidomiolojik ve klinik çalışmalar potasyumun kan basıncının düzenlenmesinde önemli role sahip olduğunu göstermiştir. Bazı enzimler ancak potasyum varlığında aktif olabilirler. Özellikle kas sistemi ve normal büyüme için gerekli koenzimlerin aktivatörleridir. Karbonhidrat metabolizmasında önemli enzimlerden pirüvat kinaz enzimi de aktifleşmek için potasyuma ihtiyaç duyar. Potasyum kandaki çeşitli tampon sistemleri için gerekli yapıtaşlarındandır. Kas kasılmalarında gevşetici etki gösterir.

Eksikliği;
Plazmadaki potasyum derişiminin anormal miktarlarda az olması hipoklemi olarak adlandırılır. Dolaşım bozukluğu, kas güçsüzlüğü sonucu yorgunluk ve halsizlik, iştahsızlık, bulantı ve kusma, kabızlık, adale zayıflığı, zihin bulanıklığı, sinirsel gerginlik, baş ve karın ağrısı, kramplar ve kalpte ritim bozuklukları gibi rahatsızlıklara neden olur.

Fazlalığı;
Potasyumun fazla alınması başta böbrekleri ve kalbi etkiler. Kas zayıflığı, kalp çalışmasının ve ritminin bozulması gibi hastalıklara neden olur. Kan basıncını düşürür, felç ve böbrek taşı riskini azaltır, kemiklerde deminerilasyonu (osteoporozi) ve düzensiz kalp atışını önler.

Kaynakları;
Lahana, brokoli, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, zeytin, balık, sarımsak, portakal suyu, patates, muz, hurma, incir, avakado, kayısı, badem, fındık, fıstık, kahve, kuru baklagiller, etler ve türevleri potasyum açısından zengindir. Sebze ve meyveler yüksek düzeyde potasyum içerirler.

Günlük Potasyum İhtiyacı;
Bir yaşına kadarki bebeklerde günlük potasyum ihtiyacı ortalama 700 mg dır. 10 yaşına kadarki çocuklarda potasyum ihtiyacı 1000 – 2000 mg arasında değişir. Yetişkinlerde ise günlük potasyum ihtiyacı 2000 – 3500 mg kadardır.

Kaynak: http://openaccess.inonu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11616/1031/242379.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here