İnsan Vücudunda Potasyumun Görevleri-Fazlalığı-Eksikliği


Görevleri – faydaları;
Potasyum, vücudun sıvı düzeyi ile asit – baz dengesinin ve milyarlarca hücrenin kontrolünde rolü olan bir elektrolit, hayati öneme sahip bir mineraldir. K, hücre içinde tutulur ve hücre dışında kalan kısmı sodyum ile dengelenir. Vücuttaki konsantrasyonu 2 g/kg dır. Vücuttaki su ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olur. Besinlerin hücre içine taşınması, sinir sistemindeki mesajların iletilmesi için önemlidir. Tansiyonu dengeler. Beyne oksijen taşıyarak zihin faaliyetlerini destekler. Alkolün, vücuttaki fazla suyun, şekerin ve tuzun vücuttan uzaklaştırılmasında görev alır. Hücredeki osmotik basıncı düzenler. Hücre bütünlüğünü korumada önemli rol oynar. Epidomiolojik ve klinik çalışmalar potasyumun kan basıncının düzenlenmesinde önemli role sahip olduğunu göstermiştir. Bazı enzimler ancak potasyum varlığında aktif olabilirler. Özellikle kas sistemi ve normal büyüme için gerekli koenzimlerin aktivatörleridir. Karbonhidrat metabolizmasında önemli enzimlerden pirüvat kinaz enzimi de aktifleşmek için potasyuma ihtiyaç duyar. Potasyum kandaki çeşitli tampon sistemleri için gerekli yapıtaşlarındandır. Kas kasılmalarında gevşetici etki gösterir.

Eksikliği;
Plazmadaki potasyum derişiminin anormal miktarlarda az olması hipoklemi olarak adlandırılır. Dolaşım bozukluğu, kas güçsüzlüğü sonucu yorgunluk ve halsizlik, iştahsızlık, bulantı ve kusma, kabızlık, adale zayıflığı, zihin bulanıklığı, sinirsel gerginlik, baş ve karın ağrısı, kramplar ve kalpte ritim bozuklukları gibi rahatsızlıklara neden olur.

Fazlalığı;
Potasyumun fazla alınması başta böbrekleri ve kalbi etkiler. Kas zayıflığı, kalp çalışmasının ve ritminin bozulması gibi hastalıklara neden olur. Kan basıncını düşürür, felç ve böbrek taşı riskini azaltır, kemiklerde deminerilasyonu (osteoporozi) ve düzensiz kalp atışını önler.

Kaynakları;
Lahana, brokoli, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, zeytin, balık, sarımsak, portakal suyu, patates, muz, hurma, incir, avakado, kayısı, badem, fındık, fıstık, kahve, kuru baklagiller, etler ve türevleri potasyum açısından zengindir. Sebze ve meyveler yüksek düzeyde potasyum içerirler.

Bunu da okuyabilirsiniz  Bağımlılık Yapan Uçucu Maddeler

Günlük Potasyum İhtiyacı;
Bir yaşına kadarki bebeklerde günlük potasyum ihtiyacı ortalama 700 mg dır. 10 yaşına kadarki çocuklarda potasyum ihtiyacı 1000 – 2000 mg arasında değişir. Yetişkinlerde ise günlük potasyum ihtiyacı 2000 – 3500 mg kadardır.

Kaynak: http://openaccess.inonu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11616/1031/242379.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Selenyum eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Mangan eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Magnezyum eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Kurşun eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Kadmiyum eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Demir eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Çinko eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Bakır eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın

Alüminyum eksikliği fazlalığı ve faydaları/görevleri için tıklayın


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,