Kirazın Faydaları Nelerdir?

0
42

Latince Adı: Prunus avium L.
Familyası: Rosaceae.
Bulunduğu Yerler: Bütün Anadolu’da yetişmektedir.
Kullanılan Kısımları: Meyve sapları, meyvesi, kabuğu, zamkı ve çiçekleridir.
Kimyasal Yapısı: Potasyum tuzları ve tanen taşımaktadır. Meyvesinde, karbonhidratlar, pektin maddeleri, organik asitler, B2, C ve A vitamini bulunmaktadır. Kiraz meyvesi ağrıların dindirilmesinde oldukça etkilidir. Kirazda 12 – 25 mg  arasında antosiyanin bulunmakta ve bu maddenin ağrı kesici etkisinin aspirinden on kat daha fazla olduğu bildirilmektedir. Ayrıca, antosiyanin E ve C vitaminlerine benzer antioksidan etkiler yapmaktadır.

Faydaları;
Mide, bağırsak ve idrar yolları hastalıklarına iyi gelir. Bedendeki ürik asit düzeyini düşürerek gut hastalarına yararlı olur. Diş çürümelerini engelleyen bazı maddeleri içerir. Kanı sulandırır ve temizler. Karaciğer ve safrayı temizler Böbreklerde biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur, kabızlığı giderir, hazmı kolaylaştırır. Aç karnına yenen kiraz zayıflatır. Midedeki yara, iltihap ve çıbanları temizler. Böbrek ve mesane yollarını kumlardan temizler, karaciğer şişliğine iyi gelir, safra akışını normale döndürür, sinirleri kuvvetlendirir. Stresi yok eder, susuzluğu giderir, nikris, romatizma, damar sertliği ve mafsal kireçlenmesine faydalıdır. Ekşi kiraz, içeriğindeki antosiyaninlein ve fitokimyasallar sayesinde kolon kanserinde hücre büyümesini engeller. Baş ağrılarına iyi gelir. Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

Kiraz sapı, suda kaynatılıp içilirse kuvvetli idrar söktürür, böbrek iltihaplarına şifalı gelir. Ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasına yardımcı olduğu için romatizma ve gut hastalıkları, eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılabilir. Kan ve idrar yolları temizler, safra akımını sağlar, bağırsak düzenleyici etki gösterir. Kiraz sapı çayı vücuttaki ödemlerin atılmasında da oldukça etkilidir. İçerdiği mineral ve öteki maddelerle bedenin su dengesini düzenler ve pekliği (kabızlığı) giderir.

Kiraz çekirdekleri, göğüs yumuşatıcı ve öksürük giderici olarak kullanılır.

Kiraz zamkı, öksürük kesici ve barsak iltihaplarını iyi edici olarak şaraptaki çözeltisi kullanılır.

Kiraz ağacı kabuğu, kabız ve ateş düşürücü olarak kullanılır. İshali keser.

Kiraz çiçekleri, göğsü yumuşatır, öksürüğü ve nezleyi geçirir, vereme iyi gelir.

Kaynak: http://openaccess.inonu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11616/1031/242379.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here