Kralların Hastalığı Epilepsi


Epilepsi halk arasında sara olarak da bilinen son zamanların popüler hastalığıdır. Bilimsel olarak beyin nöronal hücrelerinin eş zamanlı ve uygunsuz deşarj nöbetine tutulmasıdır. Halkımızın anlayacağı biçimde ise beyin dalgalarının kısa devre yapması veya beyinde elektrik kaçağı da diyebiliriz.

Bu zorlu hastalığın pek çok tipi vardır ama genel olarak ikiye ayrılır. Bölgesel ve genel olmak üzere bölgesel epilepsi de kendi içinde basit bölgesel ve karmaşık bölgesel olmak üzere ikiye ayrılır. Basit bölgesel epilepsi de hastanın bilinci çoğunlukla yerindedir. Gösterdiği fiziksel tepkiler, beynin etkilendiği bölgeye bağlıdır. Karmaşık bölgesel epilepsi de ise hasta kasılmalar, sarsılmalar, vücütta morarmalar ve bilinç kaybı yaşayabilir. Şok sonunda kişi şaşkındır ve uyku hali görülür. Beyin de elektriksel yayılma yavaşsa kişi krizin geldiğini anlayabilir. Aksi durumlarda ise şok ani ve hızlı gelişir bu durumlarda şok çok etkili ve sarsıtıcıdır. Günde birkaç kez tekrarlanabilir.

Beyni olan her canlı bu hastalığa yakalanabilir. Yapılan istatistiklere göre herhangi bir insanın hayatının herhangi bir döneminde bu hastalığa yakalanma ihtimali üçte bir gibi ciddi bir rakama işaret etmektedir. Aileniz de ve çevreniz de bu hastalığa yakalanmış veya ilerde bu hastalığa yakalanabilecek insanların ihtimalini siz düşünün.

Bu kadar yaygın bir hastalık olmasına rağmen toplumumuz bu hastalık konusunda aşırı bilgisiz ve önyargılıdır. Kriz anında soğan koklatılması gibi efsanevi bir bilgi halk arasında vardır ama bu bilgi yanlıştır.Kriz anında hastaya hiçbir şekilde müdahale edilmemelidir.Kriz anında sadece çevre faktörlerin hastaya zarar vermesini önlemek adına önlem almak gerekir.Kriz anında hastanın etrafında ona zarar verebilecek kesici veya sert bir cismin olmamasına özen gösterilmelidir.

Bu hastalığa yakalanmış çok ünlü yazarlar, ressamlar ve krallar da vardır.Hatta bundan dolayı epilepsi hastalığının yaratıcılık yarattığına dair görüşler bildirenler de olmuştur. Örnek vermek gerekirse; Dostoyevski, Socrates, Gustave Flaubert, Vincent Van Gogh, Julius Caesar, Napoleon Bonaperte bu hastalıkla müzdarip olmuş ünlülerdir.

Bunu da okuyabilirsiniz  Borderline Kişilik Bozukluğu ve Tedavisi

Bu hastalığa yakalanmış dostlarımızı toplumdan ötekileştirmek ve onlara acınası gözlerle bakmak insanlık ayıbı olacaktır. Bu hastalığa yakalanmış insanların en çok ihtiyaç duydukları şey moraldir. O yüzden bu dostlarımıza karşı acınası ve aşağılayıcı gözlerle bakmaktansa gözlerinizden parlayan o güzel ışıklarla onlara bir tebessümü çok görmemek lazımdır.