Nanenin Faydaları Nelerdir?

0
61

Latince Adı: Mentha piperita L.
Familyası: Labitae.
Bulunduğu Yerler: Memleketin her tarafında yetiştirilir.
Kullanılan Kısımları: Yapraklarıdır.

Kimyasal Yapısı: Nane yağı (% 65 kadar mentol, 1-mentol, α-pinen, β- pinen, 1-limonen, dipenten, α-felandren, sineal, pulegon, jasmon), karotin, hesperidin, betain, tanenler, acı maddeler, sirke ve izovalerian asidi ihtiva eder.

Faydaları;
Halk tababetinde mide ve bağırsak ağrıları, gaz ve bozuklukları, bronşlu nezle, safra ve karaciğer hastalıkları, baş dönmesi, uykusuzluk, ağızda fena koku, melankoli, sara hastalıklarında kullanılır. Sinirsel kökenli mide bulantılarını kesici, gaz söktürücü ve koku verici olarak kullanılmaktadır. Özellikle çocuklarda görülen karın ağrılarında, şişkinlikte, sancılarda (spazmlarda) ağrı kesici ilaç gibi kullanılır. Bununla birlikte iştah arttırır, nefes darlığına ve mide ekşimesine karşı oldukça etkilidir. Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Strese ve baş ağrısına iyi gelir. Ateşi düşürür, sindirim salgılarını arttırarak mide ve bağırsaklardaki sindirimi kolaylaştırır, bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur, ülsere ve mide yanmasına iyi gelir. Grip, bronşit gibi soğuk algınlıklarında ve öksürükte faydalıdır. Anne sütünü arttırır, sinirsel iktidarsızlığa iyi gelir. Nane sindirim sistemi için iyi bir bitkidir. Safra ve mide sekresyonunu uyarır, hazımsızlık ve gaz şikayetlerini hafifletir. Mide bulantısını önler. Antispazmodik özelliği sayesinde mide ağrıları ve gazdan doğan barsak kramplarında etkilidir. Kabızlık ve ishal şikayetlerinde de bu etkisini gösterir. İçerdiği esansiyel yağlar antiseptik ve mantarları öldürücü özellik taşırlar. Bu özelliği gastroenteritlerde etkili olmasının bir başka sebebidir. Birkaç damlası ile bronşitli hastalarda göğüse, farenjitli hastalarda boğaza ve sinüzitli hastalarda sinüslerin üstüne yapılacak masaj etkili olur. Uyarıcı özelliği vardır. Migren, uykusuzluk ve baş dönmelerinde faydalıdır. Bağırsaklardaki kolit yaralarını iyileştirici etkisi vardır. LDL kolesterolünün daha zararlı bir hale dönüşmesini önler. Fenolik foto kimyasalları kanseri önlemede yardımcı olur. Antimikrobiyal etkisi vardır. Kıl kurdunun etkilerini yok etmede önemli bir rolü vardır.

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here