Narın Faydaları Nelerdir?


Latince Adı: Punica granatum L.
Familyası: Punicaceae.

Bulunduğu Yerler: Memleketin sıcak bölgelerinde, Batı, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yetiştirilir.
Kullanılan Kısımları: Olgun kuru meyve, gövde, dal ve kök kabukları, ve tohumlarıdır.

Kimyasal Yapısı: Nar meyvesinin % 15’i karbonhidrat, % 0.8’i protein, % 12 kadar tanen olup, B1, B2 ve C vitaminleri, kalsiyum, fosfor, potasyum ve demirce zengindir. Gövde, dal ve kök kabukları % 20 tanen, nişasta, mannit, reçineli maddeler, asitler, punicin ve alkoloidler (pelletierin vd. ) taşır. Meyve kabuğu tanen ve triterpenler bakımından zengindir. Çok düşük bir oranda alkoloid de taşımaktadır. Ekşi narda yaklaşık % 9 oranında limon asidi bulunmaktadır. Çiçekler punisin ihtiva eder.

Faydaları;
Yaşamı tehdit eden çeşitli bakterileri yok etmede ekilidir. Harareti keser. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Vücudu, kalbi, mideyi ve diş etlerini kuvvetlendirir. Çarpıntıyı giderir. Mide iltihabı ve ağız yarası için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanser hücrelerinin gelişmesine engel olarak, başta cilt ve prostat kanseri olmak üzere, kansere karşı vücudu korur. Kandaki kolesterol oranını ve tansiyonu düşürür. Damar sertliğini önler ve damarları açar. Bu özellikleriyle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kandaki şeker seviyesini de dengeleyerek şeker hastalarına iyi gelir. Cilt sağlığı için de faydalıdır. Nar suyu sesi açar. Tansiyonumuzu olumlu bir şekilde düzenler. İdrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklara karşı korur, bağırsak parazitlerinin düşmanıdır, iyi bakterilerin artmasını sağlar, ishali önler tedavide destek sağlar, cilt enfeksiyonlarında olumlu katkısı vardır. Nar içindeki zarı ile birlikte yenildiğinde mide ülserine iyi gelir. Ekşi nar midenin hararetini önler, safrayı teskin eder, kusmayı önler, harareti giderir.

Nar kabuğu halk tababetinde ishale, diyare, dizanteri, kan tükürme, kan işeme, aşırı adet, mide ve bağırsak iltihapları gibi rahatsızlıklarda kullanılması tavsiye edilir. Haricen diş etleri ve bademcik iltihaplarında gargara olarak kullanılır. Ağız içi yaraları ve dil şişliğine karşı nar suyu kabuğu gargara yapılarak kullanılır. İdrarda kan görüldüğünde, rahim iltihabına karşı ve bağırsak kurtlarını, tenyaları dökmek için kaynatılarak içilirse iyi gelir. Yaralara serpilerek kan kesici olarak kullanılır.

Bunu da okuyabilirsiniz  Borderline Kişilik Bozukluğu ve Tedavisi

Nar suyu, böbrek ve karaciğer hastalıklarına karşı çok faydalıdır. Yüksek tansiyon hastalığının tedavisinde, kalp ağrılarında, böbrek hastalıklarında, basur hastalığının tedavisinde faydalı olur, şeker hastalığına iyi gelir, harareti keser, susuzluk gidericidir, kalbi kuvvetlendirir, karaciğer zafiyetini giderir, mide iltihabını ve ağrısını geçirir. İdrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve bedeni güçlendirici etkileri vardır.

Tatlı nar suyu ses kısıklığına ve zatürreeye karşı iyi gelir. Mideye ve ciğerlere kuvvet verir. Ekşi nar şurubu, ishali ve baş ağrısını keser. Ekşi nar suyu iştahı açar.

Nar çiçeği, iltihaplı yaraları temizler ve iyileştirir. Boyun tutulmasında nar çiçeği lapası şifalı olur. Ağızdan kan gelmesi durumunda, kalın bağırsak iltihaplarına karşı, rahim iltihaplarına ve rahim akıntılarına karşı bal ile karıştırılarak yenilir.

Kaynak: http://openaccess.inonu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11616/1031/242379.pdf?sequence=1&isAllowed=y


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,