Neden Horlarız? Uyku Apne Sendromu

0
182
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Horlama komik görülebilir ancak gerçekte hiç de gülünecek bir şey değildir. Gürültülü horlama bazen uyku sırasında solunumunuzla ilgili bozukluklar sonucu oluşabilir. Horlama, hava yolunun tam olarak açık olmadığını gösterir ve bu ses, daralmış hava yolundan geçmeye çalışan havanın sesidir. Erişkinlerin yaklaşık %10-30’u horlar ve bu ciddi bir sağlık sorununa yol açmaz. Gürültülü horlama, ortalama 100 kişiden 5’inde hayatı tehdit edebilecek uyku apne sendromu (OSAS) gibi bir hastalığın belirtisi olabilir. Apne solunum durması demektir ve bu hastalık kısaca, uykuda solunum durması hastalığı olarak ifade edilebilir.

Çocuk ve erişkinlerde, uyku sırasında, üst solunum yolunu açık tutan ve kapatan kaslarda gevşeme olur. Bu gevşeme hava yollarında uyku sırasında hafif bir daralmaya sebep olur ki genellikle bunun bir önemi yoktur. Uyku apne sendromlu hastalarda uykuya bağlı bu kas gevşemesi çok fazla olur ve nefes almak güçleşir. Beyin nefes almaktaki bu güçlüğü fark eder ve solunum çabasını arttırır. Artan solunum çabası beyni hafifçe uyandırır ve hava yolu açılır. Uyandıktan sonra hava yolu tamamen açılır ve solunum çabası yeniden azalır. Solunum çabasının normale dönmesiyle yeniden uykuya dalınır, hava yolu yine daralır, solunum çabası yeniden artar, yeniden uykudan uyanma olur ve bu olaylar gece boyunca tekrarlar. Bu olaylar gece boyunca yüzlerce kez tekrarlayabilir. Ancak çoğunlukla uyanmalar o kadar hafiftir ki hatırlanmaz bile.

Uyku apne sendromunuz varsa muhtemelen uyku boyunca yeterince oksijen alamıyorsunuzdur. Gündüz uyku hali, iş ve sosyal yaşantınızı etkiliyor olabilir ve belki de trafik kazası yapmanıza bile neden olabilir. Uyku apne sendromu aynı zamanda yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, kalp krizi ve inmeye de yol açabilir. Her gece yüksek sesle horlama, geceleri tekrarlayan uyanmalar, gündüz aşırı uyku hali ya da sabahları baş ağrısı ile uyanmanız söz konusu ise mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz sizi uyku laboratuvarı için yönlendirecektir. Uyku uzmanları bu solunum bozukluklarının tanısını koyup önlemeye ya da düzeltmeye yardımcı olacaktır.

Uyku apne sendromu düşündürecek belirtiler nelerdir?

Erişkinlerde:

• Gürültülü horlama ki bu horlama bir traktör gürültüsü kadar şiddetli olup yan odalardan hatta diğer dairelerden duyulabilir.

• Horlama aniden kesilebilir, nefes alma durur ve sonra tekrar başlar.

• Uygunsuz yerlerde uykuya dalma (işte, sinemada ya da araba kullanırken),

• Konsantre olmada güçlük, unutkanlık, sinirlilik, depresyon, cinsel istekte azalma,

• Erkeklerde impotans (iktidarsızlık), kadınlarda adet düzensizlikleri,

• Uyanınca baş ağrısı ya da bulantı,

• Gece boyunca sık idrara çıkma ya da yatağı ıslatma. Bu belirtiler bazende aniden ortaya çıkar bazen silik olabilir. Aile bireyleri ya da iş arkadaşları gündüz aşırı uyku halini ve/veya kişilik ve davranış değişikliklerini fark edebilir.

Çocuklarda:

Uyku apne sendromunun ani bebek ölümü sendromu ile ilişkili olduğu ileri sürülmekle birlikte, kesin ilişki henüz kanıtlanmamıştır. Uyku apne sendromu; fazla kilolu, adenoidleri (geniz eti) ya da büyük bademcikleri olan çocuklarda görülebilir. Çocuklar, uykuda horlama ya da nefes alırken zorlanıyormuş gibi göründükleri gibi aşırı hareketli de olabilirler. Büyük çocuklar cansız, tembel görünebilir ve okulda başarısız olabilir. Bu çocuklar bazen yavaş veya tembel olarak etiketlenirken,bazıları dikkat eksikliği veya hiperaktivite hastalığı tanıları alır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanılı çocukların %25’inde uyku apne sendromu olduğu ileri sürülmekterdir. Çocuklarda her gece gürültülü horlama normal değildir. Mutlaka doktorla görüşmeyi gerektirir.

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here