Sağlık

Zika Virüsü

Brezilya’da özürlü doğan bebek sayısı artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’da Zika Virüs Hastalığı görüldüğünü ve yayılmaya devam ettiğini bildirmiştir. Zika Virüsünün özellikle gebelere bulaştığında doğacak bebeklerde ciddi anomalilere sebep olduğu tespit edilmiştir. Yenidoğanlarda beynin yetersiz gelişimine yol açabilen mikrosefaliye (küçük kafa) neden olabilmektedir.

zika-virusu

Hastalığın özgün bir tedavisi bulunmadığı gibi önleyici bir aşısı da yoktur. Tedavisinde ise istirahat, sıvı alımının arttırılması, ateş düşürücü ve ağrı kesiciler önerilmektedir. Tüm virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi antibiyotiklerin virüse herhangi bir etkisi yoktur.

Virüsün ortaya çıkışı

Bilim adamları ilk kez güney Uganda’nın sulak kenarlı Zika ormandaki bulaşıcı bir hastalık çalışmanın bir parçası olarak bir rhesus maymun 1947 yılında Zika virüsü topladı. 2007 yılına kadar maymunlarda görülen ve nadiren görülen bu virüs asla Afrika ve Asya dışına çıkmadı . Virüs 2013 yılında bir yıl sonra Paskalya Adası’na geldi ve Mayıs 2015 yılında ilk vaka Brezilya’da sonrasında Fransız Polinezyası fark edildi. Zika virüsü bu bölgede gelişti.

sivrisinek-isirmasi

Kolombiya’da 13 bin 500 vaka görüldü.

Bolivya’da da ilk vaka yeni tespit edildi.

ABD hamile kadınlar için şu ülkelere seyahatten kaçınma uyarısı yayınladı: Brezilya, El Salvador, Fransız Guyanası, Guatemala, Haiti, Honduras, Kolombiya, Martinik, Meksika, Panama, Paraguay, Puerto Riko, Surinam ve Venezuela.

Kaynak : Türkiye Sağlık Bakanlığı, BBC, Sciencenews,

Orta Dünyanın Analizi'ni satın almak için tıklayın

admin

1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Konut değerleme Uzmanı, Ekstrembilgi Yöneticisi, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü, TDUB üyesi

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker