Dünyada Satılan En Pahalı 10 Tablo


10. 104.200.000 $. Pablo Picasso – Garçon à la pipe. – Boy with a Pipe- Pipolu Çocuk

1881 doğumlu Pablo Picasso‘nun ilk gençlik döneminde çıkardığı işler Kübizm‘in habercisi niteliğini taşımaktadır. Mesela 1904 ile 1906 aralığını kapsayan “Gül Periyodu” adlı zaman diliminde bol bol pembe rengini ve çiçekleri kullanan ressam, 1905’te tamamladığı “Garçon a la pipe” (Boy with a Pipe) eserinde ergenlik çağına henüz girmiş bir erkek çocuğunu ana figür olarak resmedip eserini çiçeklerle donatmıştır. Lakin eserdeki ana nesne, çocuğun elindeki pipodur. 4 Mayıs 2004 yılında sürpriz bir astronomik fiyata, 104 milyon dolara New York’ta satıldı.

9. 106.500.000 $. Pablo Picasso, 1932 Nude, Green Leaves and Bust- Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst’

Ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso Picasso’nun 1932 yılında Normandy’de resmettiği ‘Nude, Green Leaves and Bust/ Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst’ tablosu, Tate Modern Sanat Merkezi’nde sergileniyor. ‘Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst’ dünyanın en pahalı tablolarından biri. Picasso’nun bu eseri, metresi Marie -Therese Walter’den ilham alarak yaptığı biliniyor. Eser, geçen yıl New York’ta düzenlenen bir müzayedede 106,5 milyon dolara ancak bu rekor fiyatı ödeyen kişinin kimliği açıklanmamıştı.

8. 119.900.000 $. 1895 Edvard Munch  The Scream-Çığlık

Çığlık tablosu, 119 milyon 922 bin 500 dolara  satılarak müzayede yoluyla satılan en pahalı eser olarak tarih geçmiştir.
1895 yılında yapılan tablonun sanat tarihinde orijinal adı Boğuntu’dur. Birçok eleştirmene göre Edvard Munch’un en önemli çalışmasıdır. Resmin orijinali 84 cm x 66 cm boyutlarındadır. Resimde ön planda ızdırap çeker gibi görünen bir figür, arka planda ise Ekeberg tepesinden Oslofjord’un görünümü yer alır; Oslofjord göğü kan kırmızısı rengindedir.

Edvard Munch, daha sonraları resimden bir litograf (taş baskı) da yapmıştır. Resim özellikle modern kültür ve sanatta büyük bir öneme sahiptir.

Bunu da okuyabilirsiniz  Michelangelo- Ademin Yaratılışı

edward-ciglik- the scream

7.135.000.000 $. Gustav Klimt –Adele Bloch-Bauer I, 1907

2006 Haziran’ında Gustave Klimt’in ‘Adeke Block-Bauer’ isimli tablosu 135 milyon dolara satılarak en pahalı tablo olmuştu. Tuval üzerine gümüş,altın ve yağlı boya, 138×138 cm

Adele Bloch-Bauer I

6. 137.500.000 $ – Willem de Kooning – Woman III.

Yine 2006 yılında satılan bu eser o dönem 137,5 milyon dolara satılmıştı. Enflasyona oranlandığında bugünkü değeri 161,5 milyon dolar.

Willem de Kooning

5. $140,000,000. Jackson Pollock – No.5, 1948- kontrplak üzerine yağlı boya, 2.4×1.2 m Amerikalı ekspresyonist ressam Jackson Pollock tarafından yapılan No.5, 1948, 140 milyon dolara satıldı.

4. 142,4 milyon $. Three Studies of Lucian Freud -Lucian Freud’un Üç Taslağı -Francis Bacon, 1969. 

İngiliz ekspresyonist ressam Francis Bacon’ın ‘Three Studies of Lucien Freud’ eseri önceki gün Christie’s müzayedesinde 142.4 milyon dolara satıldı.

ABD’nin New York şehrindeki Christie’s Müzayede Evi’nden adının açıklanmasını istemeyen bir alıcıya telefonla satılan tablo, bugüne kadar bir müzayedede en çok para ödenen sanat eserlerinden biri oldu.

uclemesi-freud

3. 155 milyon $. La Rêve (The Dream)-Rüya- Pablo Picasso, 1932.

ABD’li yatırım fonu yöneticisi Steven A. Cohen, Pablo Picasso’nun “Rüya” (Le Rêve) adlı tablosunu 155 milyon dolara  satın alarak bir rekora imza attı. Özel satışla el değiştiren tablo, 1973’te ölen İspanyol ressamın “en pahalıya satılan yapıtı” unvanının sahibi ve 100 milyon doların  üzerine çıkan üçüncü eseri oldu. Bu rakamın, ayrıca, ABD’li bir yatırımcının bir sanat eserine ödediği en yüksek fiyat olduğu açıklandı. Picasso’nun 24 Ocak 1932’de, sadece bir öğleden sonrasını harcayarak tamamladığı, 22 yaşındaki metresi Marie-Thérèse Walter’i resmettiği yağlıboya tablo, gazinolar kralı Steve Wynn tarafından satıldı.

YEDİ YIL ÖNCE SATILACAKTI AMA YIRTILDI
Steve Wynn, 2006’da yapıtı satmak için 139 milyon dolara  Cohen’le anlaşmış ancak bir gün sonra arkadaşlarına gösterirken dirseğini tabloya geçirip 15 santimetrelik bir delik açılmasına neden olunca “Rüya”nın satışı gerçekleşmemişti. Tamiri için 90 bin dolar ödeyen Wynn, tabloyu yedi yıl gecikmeli de olsa rekor fiyata satmayı başardı.

Bunu da okuyabilirsiniz  Adem Havva Lilith ve İlk Günahın Sanata İzdüşümü

picasso-ruya2. 250 milyon $. The Card Players -(İskambil Oyuncuları)Paul Cézanne,2011

Katar Kraliyet Ailesi bir süredir ressam Paul Cezanne’ın 1893 tarihli “İskambil Oyuncuları” tablosunun peşindeydi. Bu nedenle ABD’nin en etkin iki sanat simsarını devreye sokarak bir Yunan armatör ailesinin koleksiyonunda bulunan tabloyu satın almaya çalıştı. Yunan armatör Yorgo Embirikos’un ölümü üzerine El Thani ailesi bir kez daha devreye girdi ve sonunda tabloyu satın aldı.

‘İskambil Oyuncuları’ isimli tablo Paul Cezanne’ın 1893 tarihinde iskambil oynayan işçileri konu alan beş eserinden biri. Post-empresyonist dönemin en önemli eserlerinden sayılan tablodaki insanların hâlâ yaşıyor hissi verdiği söyleniyor.

the card players1- 300 milyon $ – Nafea Faa Ipoipo (When Will You Marry?)- Benimle Ne Zaman Evleneceksin?- Paul Gauguin- 1892

Henri Paul Gauguin, boş zamanlarında resim yapan bir borsacı, sonradan dünyaca ünlü olan bir Post-Empresyonist Fransız bir ressam. Son günlerde adından bu kadar bahsetmemizin sebebi ise; Tahitili iki kızı resmettiği tablosunun 300 milyon dolara satılarak ‘en pahalı sanat eseri’ rekorunu kırması.

Gaugin’in, iş hayatında yaşadığı başarısızlıklar onu tüm zamanını resim yapmaya yöneltir. Gauguin, Camille Pissarro ile arkadaşlık kurması sanatında ilerleme sağlar. 1881-1882 yılları arasında düzenlenen Empresyonist sergilerde eserleri sergilenir. Bir süre yazları Pissarro ve Paul Cezanne ile resim yapar.

Bir dönem Vincet Van Gogh Gauguin’i Arles’e çağırır. Burada 9 haftayı resim yaparak birlikte geçirirler. Ancak Van Gogh sonrasında yalnız kalmanın etkisiyle depresyona girer ve intihara kalkışır.

Van Gogh öldükten sonra tablolarının bir kısmı Gauguin’e kalır. Sefalet çektiği en parasız günlerinde bile yüksek ücretler önerilmesine rağmen Van Gogh tablolarından hiçbirini satmaz.

Bir süre sonra Empresyonizm Gauguin’e istediklerini veremez olur ve bundan dolayı Afrika ve Asya sanatı kendisine daha mistik ve çekici gelmeye başlar, özellikle de Japon kültürü.

Bunu da okuyabilirsiniz  Dada ( Dadaizm, Dadacılık )

benimle-nezaman-evleneceksin

Gauguin, 1891 yılında cennetsi cennet dediği Tahiti’ye ilk seyahatini yapar. Burada saf ve ilkel sanatı bulacağını ve yaratabileceğini umar. Ancak oraya vardığında hayalinde yarattığı Tahiti’yi bulamaz. Çünkü Tahiti 18. yüzyılda kolonize olur ve adanın yerli halkının en az üçte ikisi Avrupa’nın getirdiği hastalıklar yüzünden ölür.

Kısa bir süre Panama Kanalı ve Tahiti’de yaşar ve Tahiti’de yaşarken ‘Fatata te Miti (By the Sea)’, ‘la Orana Maria’ (Ave Maria) adlı tablolarını yapar.

Gauguin’in iki Tahitili kızı resmettiği tablo şu anda dünyanın en pahalı sanat eseri olma özelliğini taşıyorsa da en kıymetlisi olduğu anlamına gelmiyor. Dünyadaki sanat simsarlarının bugünün dünyanın en ünlü ressamlarının sadece günlük ihtiyaçlarını karşılayarak onlara eserler yaptırdıkları biliniyor. Yani bu işten hiçbir zaman sanatçılar karlı çıkmadı.

Sanatçıyı en az maliyetle ve en çok işçilikle çalıştıran sanat simsarları bu işin en çok kazananını oldu.

BBC’nin haberine göre; Gauguin’in eseri, İsviçreli koleksiyoner Rudolf Staechelin’ın sahibi olduğu 1892 tarihli tablo, özel satışta adının açıklanmasını istenmeyen bir kolleksiyoncu tarafından 300 milyon dolara alındı.


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,