Dünyanın En İyi 10 Gitaristi


 

1. B. B. King

Riley B. King veya B. B. King (d. 16 Eylül 1925 – ö. 14 Mayıs 2015), ABD’li blues gitaristi ve bestecisi. ‘King’ lakabını taşıyan üç büyük Blues sanatçısından biridir. B.B takısı; “Beale Street Blues Boy” (Beale Caddesi Bluescu Çocuk) olarak 1948 de kendisine lakap olarak verilmiştir. Daha sonra “Blues Boy King” (Blues’in Çocuk/Genç Kralı) olmuş ve son olarak ise B. B. King şeklinde kısaltılmıştır.

2. Joe Satriani

joe satriani

Joe “Satch” Satriani (15 Temmuz 1956, New York), ABD’li enstrümental rock gitaristi ve dünyanın en büyük elektro gitar virtüözlerinden birisidir.

3. Yngwie J. Malmsteen

yngwie-malmsteen

Yngwie J. Malmsteen, müzisyen, gitar virtüözü. Gerçek adı Lars Johan Yngve Lannerbäck’tır. Müziğe pek ilgi duymayan Yngwie, 7 yaşındayken ilginç bir rastlantı ile gitar çalmaya başladı. Jimi Hendrix’in öldüğü güne kadar pek ilgi duymadığı akustik gitarı, Hendrix’in ölümü üzerine televizyonda yayınlanan bir programı seyredip Hendrix’e ve sahne gösterisine hayran kalmasıyla elinden düşmez oldu. Daha sonra alacağı Fender Stratocaster Yngwie J. Malmsteen’in kimliğinin bir parçası olacaktı. 10 yaşına geldiğinde Deep Purple şarkılarının tamamını çalabiliyordu. Ritchie Blackmore’a olan hayranlığı, ailesinin; özellikle yetenekli bir flütçü olan ablası Lola Lannerbeck’in etkisiyle ilgi duyduğu klasik müzik kültürüyle birleşince Yngwie J. Malmsteen’in benzersiz stili ortaya çıkmaya başladı.

4. Carlos Santana

Carlos_Santana

Carlos Augusto Alves Santana, veya sahne adlarıyla Carlos Santana ve Santana (d. 20 Temmuz 1947), Meksikalı gitarist ve söz yazarı. Aldığı 10 Grammy ve 3 Latin Grammy Ödülü bulunmaktadır.

5. Eric Clapton

eric clapton

Eric Clapton (d. 30 Mart 1945, İngiltere, Ripley), Kanada asıllı İngiliz Blues gitaristi, şarkıcı ve besteci. Lakabı “Slowhand”dir.

The Yardbirds, Bluesbreakers, Cream, Blind Faith, Derek and Dominos gibi gruplarda çaldı. “Tears In Heaven” isimli şarkısıyla 6 dalda Grammy ödülü kazandı.

Bunu da okuyabilirsiniz  Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

6. Steve Vai

Steven Vai ABD’li elektro gitar virtüözü. Çeşitli tarzlarda müzik yapan Vai, ağırlıklı olarak solo gitar için besteler yapmaktadır.

7. Jimi Hendrix 

Johnny Allen “Jimi” Hendrix, Amerikan gitarist, gitar virtüözü, şarkıcı, söz yazarı ve kültürel ikon. Hendrix rock tarihinin en etkili müzisyenlerinden birisidir.

8. John Petrucci

John-Petrucci

John Petrucci, Dream Theater grubunun gitaristidir. Aksak ritim ve Poli ritim çalması en büyük ve belirgin özelliğidir. Genellikle soloları hızlıdır.

9. Randy Rhoads

randy rhoads

Randall William Rhoads (d. 6 Aralık 1956 – ö. 19 Mart 1982) 6 Aralık 1956’da st.John’s hastanesinde Santa Monica-California’da dünya’ya gelir. Annesi Delores Rhoads müzik öğretmenidir, ilk olarak 7 yaşında gitar çalmaya başlar, 12 yaşında hocaları ona öğretecek daha fazla bir şeyleri kalmadığı gerekçesiyle dersleri keser. 14 yaşında annesinin müzik okulunda gitar hocalığına başlar. Gitarın yanında keman, saksafon, piano, trompet gibi müzik aletleri de çalmaktaydı. Amerikalı Rock ve Heavy Metal gitaristi. Ozzy Osbourne, Black Sabbath grubundan ayrıldıktan sonra başlayacağı solo kariyeri için kendisine uygun gitaristi ararken kendisi ile tanışmıştır. Odaya bir Les Paul gitar veFender çalışma amfisiyle giren Rhoads daha parmak egzersizleri yapmaya başlamıştır ki Ozzy onu seçtiğini söylemiştir, daha sonra Ozzy bu anı “Tanrının hayatıma girişi” olarak tanımlar. Birlikte sadece iki albüm çıkarabildiler:Blizzard of Ozz (1980) ve Diary of a Madman (1981).

Rhoads, Heavy Metal dünyasında, Blues ve Hard Rock tekniklerinin yanında gitar sololarına barok çağı klasik müziği katan ilk gitaristlerdendir. Çoğu bestesinde klasik müziğin tınılarını duymak mümkündür. Dünyanın en saygın tüm zamanların en iyi gitar virtüözlerinden biri olarak gösterilir.

https://www.youtube.com/watch?v=ZcoweoZ6jpM

10. Ritchie Blackmore

Richard Hugh “Ritchie” Blackmore (doğum 14 Nisan 1945, Weston, İngiltere)

Bunu da okuyabilirsiniz  Sanat Tarihi Hakkında Az Bilinen 6 Gerçek

Bazıları için tüm zamanların en güçlü ve saygıdeğer İngiliz gitaristi. Hard Rock müziğin öncü grubu Deep Purple’ın efsane klavyecisi Jon Lord ile beraber kurucu üyesi, bir diğer ünlü hard rock grubu Rainbow’un kurucusudur. Bu gruplarla 1970 ve 1980’li yıllar ile 1990’lı yılların başlarında uzun seneler çalıştıktan sonra rock müziğe veda etmiştir. 1994 yılında eşi Candice Night ile beraber kurduğu ve İngiliz yerel müziklerini alternatif bir tarzla yorumlayanBlackmore’s Night isimli grubu kurmuştur. Halen bu grupla çalışmalarına devam etmektedir. Söz konusu grupla 2004 yılında İstanbul Yedikule Zindanları’nda bir de konser vermiştir.


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,

2 Comments

Comments are closed.