Michelangelo- Ademin Yaratılışı


Rönesansın ve maniyerizmin ( özenticilik) büyük sanatçısı ressam, mimar ve heykeltraş Michelangelo Buonarrotti ( 1475-1564), Ghirlandio Kardeşler’den dersler aldı. Çok geçmeden önemli bir yetenek olduğu farkedilen sanatçı, 1490’da Floransa’nın hükümdarı Lorenzo De Medici için heykeller yapmaya başladı. Rüştünü ispatladığı ünlü eseri ” Davut” heykelini yaptığında 26 yaşındaydı.

Floransa-Michelangelo-Davut-Heykeli

İnsan formunu her açıdan yeniden yaratmak için, kadavralar üzerinde çalıştığı bilinir. İdealleşmiş insan boyutuna ulaşma arzusu, onu insan tasvir ettiği resimlerde benzersiz kıldı. Klasik dönemden izler taşımasına rağmen, rönesansa büyük katkı sağlayan ressam, derinlikte perspektif olgusunu kendi tarzını katarak özel bir yere oturtmuştur. Kendini heykeltraş olarak tanımlayan Michelangelo en önemli eserlerinden ” Adem’in yaratılışı”   yaratılış efsanesindeki büyük ayrılmayı ve birbirine ancak parmak ucu kadar yakın ama bir o kadar ayrı düşmüş Tanrı ve Adem’in hikayesini konu alır. Hıristiyanlıkta Tanrı’nın Adem’e hayat üflemesinin betimlendiği sahnede, birbirine değen işaret parmakları, Tanrı’nın Adem’i kendi suretinden yarattığına gönderme yapar.

Eser çapraz bir çizgi ile iki parçaya ayrılabilir. Birinci parça, yeryüzü üzerinde ” Cennet Bahçesi” temsil eden soldaki parçadır. Adem’in kendini zorlukla destekleyen yarı cansız, güçsüz bedeni Cennet Bahçesi’nde  hayat bulmayı beklemektedir. İkinci kısımdaki boşlukta hareket halindeki Tanrı ve beraberinde melekleri görünmektedir.

Resimdeki ilginç ve tartışmalı noktalardan biri Tanrı’nın sol kolunun hemen altında yer alan figürdür. Bu figürün kimliği birçok eleştirmen tarafından ” Havva” olarak yorumlanmaktadır. Diğer melek figürlerine nazaran daha zarif hatlara sahip bu figürün Tanrı’nın yaratmış olduğu, henüz dünyaya göndermemiş olduğu Havva olduğu iddia edilmektedir.

Michelangelo – Adem’in Yaratılışı,1511, 480x230cm Sistina Şapeli, Tavan freski, Vatikan-Roma

Kaynakça :

  • Engin AKYÜREK , Ortaçağdan Yeniçağ’a Felsefe ve Sanat
  • Tempo – Bilmeniz gereken 50 tablo
Bunu da okuyabilirsiniz  Asya Tiyatrosu

1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,