Opera Bale ve Dansın İlkleri

0
303

Dans

İlk dans figürlerine MÖ. 40.000 -10.000 yılları arasında güney Fransa’daki Les Trois Freres bölgesinde rastlanmış olup, yarı insan, yarı hayvan şeklinde firgülerin dans hareketleri sergiledikleri görülmektedir.

M.Ö 5000 yılında ellerini başlarının üzerine kaldırmış figürler, ilk dans örnekleri olup, eski Mısırlıların dini törenlerde sergiledikleri ritmik hareketleri işaret etmektedir. M.Ö 3500 yılı civarında mezar taşlarının üzerindeki kabartma resimlerdeki, maskeli dansçılar tanrı kabul ettikleri rahip ya da krala olan bağlılıklarını, onların önünde dans ederek kanıtlamaktadırlar.

En eski Avrupa dansı, Avusturya- Bavyera bölgesine ait ayak çekçe dansı olup, tarihçilere göre M.Ö 3000 civarına rastlayan Neolitik çağa aittir. Bu dans sırasında erkekler ayaklarını yere vurup dizleri hizasına kadar çekmekte, o sirada kadınlarsa çevrelerinde dönmektedir.

Bale

Bale, belli figürlere, adım atışlara dayalı dans ve müzikli gösteri türüdür.

Bale dansı, mimik, müzik, duygu ve dekor sanatlarının ileri standartda birleştirilerek kullanan bir tiyatrogösterisi olarak tanımlanabilir. Asıl eleman olarak kullanılan dans aslında İtalyanca “dans” anlamına gelen “ballo” ya da “balletto” sözcüğünden türetilmiştir.

İlk kez Romalılar tarafından bulunduğu bilinen ve Latince adı Fabulae Atellanae olan bale, on altıncı yüzyıla kadar, halkın çeşitli maskeler takarak kimliklerini gizlediği balo ve festivallerde sergilenmiştir.

İlk müzikli ve dekorlu bale, 1519-1587 yılları arasında yaşamış Fransa Kraliçesi Catherine de Medici onuruna 1581 yılında  La Ballet Comique de la Reine adı altında icra edilmiştir. Bale Valois Sarayında gerçekleştirilmiş olup, ilk kez müzikle bir bütün halinde çeşitli dans figürleri sergilenmiştir.

İlk bale bestesi Orchesographie olup, 1588 yılında Thoinot Arbeau tarafından yazılmıştır.

Opera

Bu konuda en tanınmışı olan İtalyan Operası, oldukça eski bir geçmişe sahiptir. M.S 340-397 yılları arasında yaşamış olan Milano Başpiskoposu St. Ambrose, M.S. 359-383 yılları arasında yaşamış imparator Gratian’ın danışmanlığını yaparken, aynı zamanda Suriye müziğinden esinlenerek kilise korosu için ilahiler yazmıştır. Bu doğrultuda daha sonra Kıpti, Bizans, Yahudi ve Hint müziğinden de esinlenerek, Ambrosian Şarkıları adı altında çok sayıda eser oluşturmuştur. Bunlardan en ünlüsü Ludus Danieli adıyla bilinen The Play of Daniel ( Daniel’in Oyunu) olup, on ikinci yüzyıla ait bestecisi bilinmeyen bir sahne eseridir. Operaya yakın ilk müzikal oyun olarak bilinen ve ilkin kuzey Fransa’nın Beauvais  Katedralinde gerçekleştirilen eserde Daniel Kutsal Kitabından epizotlar yer almaktadır.

Bilinen en eski opera 1561-1633 yılları arasında yaşamış Jacopo Peri ve 1562-1621 yılları arasında yaşamış Oktavio Rinuccini tarafından gerçekleştirilen Euridici’dir.
İlkin 1600 yılında Floransa’da icra edilen eserde, on beş ve on altıncı yüzyıla ait karnavan şarkıları ile enstrümansız olarak koronun devreye girdiği kisa partisyonlara yer verilmiştir.
Günümüzdeki anlayışıyla icra edilmiş ilk opera örneği ise, 1561-1602 yılları arasında yaşamış Jacopo Corsi’nin katılımıyla yine Peri ve Rinuccini tarafından gerçekleştirilmiş olan Dafne
operasıdır, ama ne yazık ki günümüz dek korunamamıştır. Yine aynı dönemde yazılmış bir başka opera Rappresentatzione di Anima e di Corpo olup, ilk kez Roma’da Emelio de Cavalieri tarafından
icra edilmiştir.

İlk Opera binası, Parma’daki Teatro Farnese olup, yapılışından on yıl sonra ilk kez 1628 yılında halka açılmıştır.

İlk İngiliz Operası, The Siege of Rhodes ( Rodos Kuşatması) olup, 1606-1668 yılları arasında yaşamış Sir William D’Avenant tarafından 1656 yılında bestelenmiştir. İngilizlerin ilk profesyonel opera sanatçısı Bayan Coleman, ilkin bu operada rol almıştır. İlk Opera binasının adı ise D’Oyly Carte Opera Company olup, 1880 yılındaki ilk icraatlarının adı Gilbert & Sullivan operetleridir. 1887 yılında Richard D’Oyly Carte olarak adı değişen opera binası daha sonra  Royal English Opera House ( İngiliz Kraliyet Opera Binası ) olmuş, şu anda ise Palace Theatre London ( Londra Saray Tiyatrosu ) olarak kulllanılmaktadır.

Kaynak : İlklerin Kitabı – Trevor Homer

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here