Protest Müziğin Doğuşu


Amerikan yönetimi hep savaşlarda haklılığını geniş kitlelere kabul ettirebilmek adına müziği kullanmıştır. Revolutionary War ( Devrimci Savaş), “Yankee Doodle” gibi birçok şarkı ruhları canlı tutmak için söylendi. Amerikan iç savaşında da “civil war” şarkısı Abraham Lincoln’ün en sevdiği şarkıdır.
1918 yılında I. Dünya Savaşı ortasında Irving Berlin’in ” God Bless America” ( Tanrı Amerika’yı Korusun) isimli şarkısıyla ABD’nin gayri resmi marşı olarak kabul edildi.

https://www.youtube.com/watch?v=ZEQF7HiEC8M
Marc Blitzstein ve Samuel Barber gibi besteciler 2. Dünya Savaşı sırasında savaş bilgi ofisine iyimser şarkılar yazmaya başladılar.

Yine Vietnam Savaşı sırasında birçok vatansever şarkılar yapıldı. En önemlisi hit olan 1966 yılında “Ballad of the Green Breets” ( Yeşil berelilerin sevdikleri) , bizim deyimimizle asker şarkıları
bestelendi. Yine Merle Haggard’ın yönettiği “Okie Muskogee” ile savaş karşıtında ziyade yanlısı şarkılar bestelediler.

Vietnam’daki Fransız sömürge yönetimini ABD desteği ile evrilmişti. Massachusetts senatörü John F. Kennedy sözleriyle ” Demokrasi için ispat zemini” olarak görülmüştü. 1960 yılında başkan seçildikten sonra askeri yardım arttı.
Kasım 1963 yılında suikast olduğunda Vietnam’da konuşlu 16.000 Amerikan askeri vardı.
Bu süreçte Kennedy’nin başkan yardımcısı ve halefi Lyndon Johnson’a göre 550.000 Vietnam askeri ile mücadele etmenin görünürde sonu olmayan kayıplara ulaşacaktı. 1964-1965 ve 1968 yıllarına kadar Vietnam’daki Amerikan askeri tırmandı.Orduya hazırlanan gençler giderek savaş karşıtı bir hareketin içinde yer almaya başladılar.

1946 yılında Dünya Savaşı zaferinin ardından o yıllarda başlayan kitlesel bebek patlaması diye tabir edilen artan genç nüfus 1960 yılında kolej ve üniversitelerde okumaya başladı ve bu 20 yıl içinde genç nüfus ikiye katladı.

Rock’n roll tam 1950’li yıllarda doğdu. Bu süreçte milyonlarca genç savaş karşıtlığını notalarda aradı. Bir gençlik hareketi oluştu.

Bunu da okuyabilirsiniz  Dada ( Dadaizm, Dadacılık )

Bu, genel olarak popüler müzik ve kesinlikle savaş karşıtı müzik, özellikle, kültürel ve siyasi çatışma ve diyalog için bir alan haline geldiği bağlam oldu ve savaşa karşı geniş hareket kez ürün ve kaynak olarak.
Vietnam Savaşı değinen savaş karşıtı  film müzikleri ile yolun her adımında eşlik etti her tonu melankoli ve dokunaklı, öfkeli ve alaycı, korkulu  bu savaşın uzun moral bozucu etkisini ele geçirdi.

1960’ların ilk yarısında Vietnam Savaşı , Bob Dylan’a   muhalif bir ses için kültürel alan açtı.

” Blowin’ in the Wind” ve Masters of War şarkılarını 1962’de yazdığında militarizmin karşısında halk tarafından benimsenen besteler haline gelmişti.

You that never done nothin’
But build to destroy
You play with my world
Like it’s your little toy
You put a gun in my hand
And you hide from my eyes
And you turn and run farther
When the fast bullets fly.

1963’te With God on Our Side ( Tanrı bizim tarafta) şarkısıyla devam etti.

Amerika Birleşik Devletleri ve dört bin mil uzakta Vietnam’da Soğuk Savaş ve ölümün sert gerçekliği olarak, savaş karşıtı şarkılar bireysel ve toplu muhalefetin nabzını tuttu ve artırdı.

Bobby Darin  isimli şarkıcı 1958’de genç idol olarak savaşa iyimser bir görüşteyken geçen süreçte tarzını değiştirip 1969 yılında deri ceketli, siyahi aktivizm şarkıları yazmaya başladı.

Protest müziğin belki de o dönemde en kilit olayı  1969’da Jimi Hendrix’in Woodstock’ta sahne almasıyla olmuştur. Afro-Amerikalıların  bu noktada bu isyana büyük katkıları olmuştur.

Caz blues arasındaki farklar için buraya tıklayın.

O dönemde radyolar, savaş karşıtı şarkıları çalmayı reddetse de 1970 yılının sonunda müzik endüstrisinin geliri 2 milyar dolardı ve bunun %80’i protest müziktendi. Bu duruma karşı daha fazla müdahale edemediler. Ancak ABD bu savaş karşıtı müzik akımını bir endüstriye ve kazanca dönüştürmeyi başardı. Bu hareket istemeden de olsa yine ABD’ye hizmet etti.

Bunu da okuyabilirsiniz  Fotoğrafın Kısa Tarihi

1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,