Son 30 Yılın En İyi 15 Korku Filmi


 

1- Zombilerin Şafağı -Shaun of the Dead-2004-Imdb Notu : 8.0

Bir adam can çekişmekte olan hayatını kurtarmaya karar verir. İlk adım olarak da eski kız arkadaşını yeniden kazanmayı planlar. Annesi ile olan ilişkisini düzeltmek ister. Bir gün Kuzey Londra’yı zombiler basar. Sokaklarda ölüler birikmeye başlar. Bütün bunları izleyen Shaun, sevdiklerini kurtarmaya karar verir. Liz, Ed, Pete ve annesini toparlayıp Winchester’a ulaşabilirse hayatta kalacaklarına inanan Shaun’u zorlu bir macera beklemektedir. Annesi bir zombi tarafından ısırılır. Shaun onu öldürmek zorunda kalır. Film aslında bir zombi komedisi. Eleştirmenler tarafından oldukça övgü aldı.

Oyuncular : Simon Pegg, Nick Frost, Kate Ashfield

zombilerin-safagi

2-Gir Kanıma-2008 (İsveççe: Låt den rätte komma in, İngilizce: Let the Right One In) Imdb Notu : 8.0

Oyuncular : Kåre Hedebrant, Lina Leandersson, Per Ragnar

 Tomas Alfredson’un yönettiği 2008 İsveç yapımı vampir filmi.

Konusu: Aynı zamanda senaryoyu da yazan John Ajvide Lindqvist’in Låt den rätte komma in adlı romanından uyarlanan film Stockholm’ün banliyölerinden Blackeberg’de on iki yaşında arkadaşları arasında alay konusu olmuş bir çocuğun bir vampirle geliştirdiği arkadaşlığı konu alır. Korku ve vampir filmi türlerine yabancı olan Alfredson romanda yer alan birçok unsuru hafifleterek öncelikli olarak iki ana karakter arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. Bütün İsveç’i kapsayan başrol oyuncularının seçimi süreci bir yıl gibi uzun bir zaman sürdü. Sonunda ikisi de 11 yaşında olan Kåre Hedebrant ve Lina Leandersson başroller için seçildiler. Oyuncular hem Alfredson hem de film eleştirmenleri tarafından performansları dolayısıyla takdir edildiler.

gir-kanima

Gir Kanıma uluslararası alanda büyük bir başarı elde etti ve 2008 Tribeca Film Festivali’nde “En İyi Kurmaca Film” ödülü, Avrupa Fantastik Film Festivalleri Federasyonu’nun “En İyi Avrupa Yapımı Fantastik Film” ödülü Altın Méliès ve İsveç Film Enstitüsü’nün Guldbagge Ödülleri’nden dördünü de dahil pek çok ödül kazandı.Çeşitli film festivallerinden gelen övgüler nedeniyle filmin İngilizce yeniden yapımı film daha gösterime girmeden satıldı.

3. Şeytanı Gördüm – 2010 -Imdb Notu: 7.8 Orijnal Adı:  Ang-ma-reul bo-at-da

Oyuncular : Byung-hun Lee, Min-sik Choi, In-seo Kim

Konusu: Kyung-chul sırf kişisel tatmin için insanların canını kıymaktan çekinmeyen psikopat bir seri-katildir. O kadar vahşi ve acımasızdır kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden herkesi öldürebilir ve bu haliyle polis için daha da zor, bir sonraki adımı tahmin edilemez bir hedef haline gelmiştir. Fakat emekli bir komiserin kızı olan Joo-yeon’u kaçırınca Kyung-chul bütün hıncı da kendisine çekecektir.
Yetenekli, gizli bir ajan olan Dae-hoon ise vahşi biçimde öldürülen genç kadının nişanlısıdır. Sevdiği kadının hunharca öldürülmesi Dae-hoon’u tek başına bu vahşi seri katile karşı harekete geçirecektir… Canavarı engellemek için kendisi bir canavara dönüşmeye hazırdır…

seytani-gordum

Karanlık Sırlar’ın yönetmeni Güney Koreli sinemacı Ji-woon Kim’un son filmi, Kore’de yaş sınırlamasıyla neredeyse yasaklanma noktasına gelen bir yapım. Zevk için öldüren bir psikopatla bir gizli ajan arasındaki kedi-fare oyununu izleyen bir intikam filmi yurtdışında eleştirmenlerden ve seyirciden tam not alan bir Uzakdoğu gerilimi.

4- Zombieland – 2009- Imdb Notu : 7.7

Oyuncular: Jesse Eisenberg, Emma Stone, Woody Harrelson

Konusu: Ruben Fleischer‘ın yönetmenliğini yaptığı Zombieland korku/komedi türünde bir yapım. Filmin başrollerini Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone, Abigail Breslin, Amber Heard ve Mila Kunis paylaşıyor. Bill Murray ise konuk oyuncu olarak bir zombiyi canlandırıyor. Filmde zombi salgınıyla yaşamları kabusa dönen bir grup insanın tehlikeli yolculuğu komedi ve korku öğeleri harmanlanarak anlatılıyor.

Bunu da okuyabilirsiniz  Opera Sanatının Doğuşu

5- Saw – Testere-2004- Imdb Notu: 7.7

Oyuncular : Cary Elwes, Leigh Whannell, Danny Glover

Konusu : 

Fotoğrafçı Adam Faulkner ağzına kadar su dolu bir küvette uyanır. İçinde olduğu oda kullanılmayan bir banyodur. Acımasızca düzenlenmiş bir oyun burada başlamaktadır. Diğer kurban ise Lawrence Gordon adında bir cerrahtır. Her ikisi de ayak bileklerinden boru tesisatına zincirlenmiş durumdadırlar. Yerde yatmakta olan bir cesedin elinde mikrokaset kayıt cihazı ve bir Altıpatlar tabanca tutmaktadır. Ceset bu iki adamın arasında bulunmaktadır ve uzanamayacakları kadar uzaktadır. Lawrence ve Adam’ın ceplerinde “Beni Oynat” yazan iki kaset bulurlar.

testere-saw

Adam bu banyodan kaçması gerektiğini söylerken Lawrence ise Adam’ı saat 6’dan önce öldürmesi gerekmektedir yoksa Lawrence’ın karısı ve kızı öldürülecek, kendisi de bulunduğu yerde ölüme terk edilecektir. İpuçlarını takip ederek iki tane demir testere bulurlar ancak testerelerin hiçbiri zincirleri kesecek kadar keskin değildir. Adam bu asabiyeti yüzünden testeresini kırar ve atar. Lawrence’a göre bu testereler zincirleri kesmek için değil kendi ayaklarını kesmek için gönderilmiştir. Bunun üzerine Lawrence kendi ayağını keser ve kurtulur.

Lawrence kendisini esir edenin Jigsaw Killer (Bulmaca Katili) olduğuna karar verir. Kurbanlarının derisini yapboz bulmacalar şeklinde kestiğinden adı böyle kalmıştır. Bir çeşit Uyarı filmidir.

6- 28 Gün Sonra- 28 Days Later -2002-Imdb Notu: 7.6

Oyuncular : Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston

Londra’daki bir araştırma merkezindeki denek maymunların, bir grup aktivist tarafından serbest bırakılması ile çevreye ölümcül bir virüs yayılır. Virüsten etkilenen kişiler 15 saniye sonra insani özelliklerinden çıkıp, cinayete eğilimli saldırgan yaratıklara dönüşür.

Salgın patlak verdiğinde hastanede olan Jim, 28 gün baygın yattıktan sonra uyanır. Dışarıya çıktığı zaman tüm şehrin adeta bir hayalet şehir haline gelmiş olduğunu görür. Filmin bu kısımlarındaki boş Londra sokakları ve harika soundtrack izleyiciyi büyüler.

28-Gun-Sonra

Aradan geçen zamanda neler olduğunu anlamaya çalışıan Jim, kendisine saldıran “virüslü” yaratıklardan ancak Selena ve Mark adlı iki kişinin yardımıyla kurtulur.

Filmin ilerleyen bölümünde Jim ve Selena, kendileri gibi virüsten kurtulmuş bir baba-kız ile Manchester’daki askeri birliği bulmak üzere yola çıkarlar. Onları en az virüs kadar tehlikeli olaylar beklemektedir.

7- The Ring – Halka-2002- Imdb Notu : 7.1

Oyuncular: Naomi Watts, Martin Henderson, Brian Cox

Konusu: Bir kaseti izleyenlerin 7 gün içerisinde nedeni bilinmeyen bir şekilde öldüğü söylentileri kulaktan kulağa dolaşmaktadır.Rachel Keller adlı gazeteci 4 gencin ölmesi üstelik son olarak kuzeninin ölümü üzerine olayı araştırmaya karar verir ve kaseti bizzat izler. İçinde korkunç ama bir o kadar da gizemli görüntüler vardır.Bu deneyimin ardından kendisiyle birlikte oğlunun da hayatı tehlikeye girer.Rachel, arkadaşı Noah’ın yardımını ister. Rachel’ın sadece 7 günü kalmıştır. Rachel bu gizemi çözecek midir? Yoksa o da kasetteki görüntülerden 7 gün sonra insanların ölmesine sebep olan kötücül ruh Samara’nın kurbanı mı olacaktır?

the-ring

8-  The Others -Diğerleri -2001 – Imdb Notu : 7.6

Oyuncular : Nicole Kidman, Christopher Eccleston, Fionnula Flanagan 

the-others-main

Konusu: Amerika İkinci Dünya Savaşı’nın yaralarını sarmaya çalışmaktadır. New Jersey’de hayatını devam ettirmekte olan Grave ise savaşta eşini kaybetmiştir. Çocuklarının güneşe karşı alerjisi olduğundan oldukça karanlık bir evde yaşamaktadırlar. Grace, onlardan yardım almak üzere malikanelerine gelen insanlara yardım edip onlara iş vermektedir. Grace’in kızı olan Anne ise, Victor isimli bir hayali arkadaşa sahiptir. Bir gün oluşan sis yüzünden evin dünyanın geriye kalanıyla olan irtibatı tamamen kesilir. Grace ve çocukları, bir türlü güvenemedikleri çalışanlarıyla beraber yalnız kalmışlardır.

Bunu da okuyabilirsiniz  Therion Biyografi

9- Hayalet Süvari – Sleepy Hollow- 1999- Imdb Notu:  7.4

Oyuncular : Johnny Depp, Christina Ricci, Miranda Richardson |

Sleepy Hollow 1999 yılında gösterime giren film fantastik macera tarzında sayılabilecek bir Tim Burtonfilmidir. Film ABD’li yazar Washington Irving’in Başsız Süvari adlı hikâyesinden uyarlandı.

Konusu: Yıl 1799. Ichabod Crane kendine has yöntemleri ve azmiyle diğerlerinden farklı olan yetenekli bir polis memurudur. Bu yetenekleri üslerinin verdiği yeni bir görevde teste tabi tutulacaktır.

hayalet-suvari

New England’ın Sleepy Hollow isimli küçük bir köyünde seri cinayetler işlenmektedir. Köy halkı arasındaki efsaneye göre cinayetler geceleri ortaya çıkan, başsız bir siyah atlı tarafından işlenmektedir. Ichabod Crane, bu cinayetlerin üstündeki esrar perdesini kaldırmak üzere köye gitmekle görevlendirilir. Mantıklı ve bilimsel bir düşünce yapısına sahip olan Ichabond Crane başta batıl inanç olarak düşündüğü bu efsaneyi araştırırken kendi içinde de çelişkilerle karşılacaktır.

10- Vampirle Görüşme –  The Vampire Chronicles -1994- Imdb Notu : 7.6

Oyuncular : Brad Pitt, Tom Cruise, Antonio Banderas

Vampirle Görüşme Anna Rice’ın aynı isimdeki 1976 tarihli romanından sinemaya uyarlanmış bir filmdir.

vampirle-gorusme-brad-pitt

Konusu: Genç bir gazeteci (Slater) gizemli bir adamla röportaj yapmaya başlar. Adam 200 yaşında bir vampir olduğunu söyler. İnanmayan gazeteciye birkaç numara yaparak onu inandırır ve öyküsünü anlatmaya başlar. Louis (Pitt) varlıklı bir gençtir. Karısını yakın zamanda kaybetmiştir ve kendisini bir türlü toparlayamamıştır. Sarhoş olduğu bir gecede Lestat’ın(Cruise) onu vampir yapma fikrine karşı çıkamaz ve bütün hayatı değişir fakat kendi içinde gelgitler yaşamaktadır çünkü insanları öldürme fikri ona çok ters gelmektedir . bu nedenle uzun bir süre sıçanlar fareler köpekler ve tavuklarla idare etmiştir. Bu sırada küçük bir kız olan Claudia (Dunst) ile tanışır.

11- Elm sokaginda kâbus – A Nightmare on Elm Street – 1984- Imdb Notu: 7.5

Elm Sokağında Kabus (A Nightmare On Elm Street), Wes Craven tarafından yazılmış ve yönetilmiş 1984yapımı Amerikan korku filmidir.

Oyuncular : Heather Langenkamp, Johnny Depp, Robert Englund

Konusu: Bıçaklar olan bir eldiven giyen bir karakter tarafından karanlık bir kazan dairesinde takip edilmektedir. Tam yakalandığı sırada Tina çığlık atarak uyanır ama geceliğinde tıpkı kabusundaki gibi kesikler bulunmaktadır.

freddy-krueger

Ertesi gün arkadaşı Nancy’ninde aynı rüyayı gördüğünü öğrenir. O gece Nancy ve erkek arkadaşı Glen, Tina’nın kendini daha iyi hissetmesi için orada kalmaya karar verirler. Daha sonra Tina’nın serseri erkek arkadaşı Rod onlara katılır. Rod ve Tina birlikte yatak odasına çekilirler. Tina uykuya daldığında kabus görmeye başlar. Rüyada bu sefer kötü adam Tina’yı yakalar ve doğramaya başlar. Tina’nın yatakta tepinmesiyle Rod uyanır. Tina’nın görünmez bir bıçak tarafından karnının deşildiğini ve tavana doğru sürüklendiğini görür. Odada başka kimse olmadığı için bunu Rod’un yaptığından şüphelenirler ve ertesi gün polis tarafından tutuklanır.

Nancy daha sonra 3 dehşet verici kabus daha görür. Hepsinde de Tina’ya saldıran korkunç bir karakter vardır. Bunun üzerine Nancy, Rod ile konuşmak için hapishaneye gider. Rod ne gördüğünü anlatınca Nancy kendi kabuslarındaki kişinin Tina’yı öldürdüğünü anlamaya başlar. Nancy ve Glen geç bir vakitte Rod ile konuşmak için karakola giderler. Ama Rod’u çarşafıyla boğulmuş halde bulurlar. Nancy hariç herkes bunun intihar olduğunu düşünmektedir.

The-Conjuring-korku-seansi

12- The Conjuring – Korku Seansı – 2013- Imdb Notu: 7.5

Oyuncular :  Patrick Wilson, Vera Farmiga, Ron Livingston

Konusu: Konusunu gerçek bir hikayeden alan Korku Seansı, doğaüstü olayları inceleyip aydınlatmaya çalışan dünyaca ünlü çift Ed ve Lorraine Warren’ın karşılaştıkları ürkütücü bir vakayı ele alır. Ed ve Lorraine Warren bir gün Perron ailesinden bir telefon aldıklarında hayatlarının en korkutucu görevine atıldıklarının farkında değildir. Perron ailesinin gözlerden uzak çiftlik evi nedeni bilinmeyen karanlık bir varlık tarafından kuşatılmıştır ve bu nedenle de hayatları tam bir kabusa dönüşmüştür. Bu vakayı çözebileceklerine inanan deneyimli Warren çifti, ne kadar şeytani bir varlıkla karşı karşıya olduklarını çok geç fark edeceklerdir…

Bunu da okuyabilirsiniz  Tüm Zamanların En İyi Keman Virtüözleri

13- [Rec]- Ölüm Çığlığı – 2007- Imdb Notu: 7.5

Oyuncular : Manuela Velasco, Ferran Terraza, Jorge-Yamam Serrano

Ölüm Çığlığı (Özgün adı: REC), başrollerini Manuela Velasco ve Ferrán Terraza’ın paylaştığı Jaume Balagueró tarafından yönetilmiş ve yazılmış 2007 İspanya yapımı korku filmidir. Filmin özgün ismi REC kameraların üstünde yazan kısacası kayıt kelimesinden alıntıdır. Film İspanya Barcelona kentinde çekildi,2007 yılında İngilizce altyazıyla piyasaya sürüldü ve film büyük yankı yarattı Ayrıca 2008 yılında çıkan ABDyapımı korku filmi olan Karantina filminin konusu REC filminden alıntı olduğu bilinmektedir.

Konusu: TV için çekim yapan genç bir tv muhabiri çekim yapan arkadaşı ve itfaiye memuru ihbar gelen bir apartmana giderler. Apartmanda garip sesler ve olaylar olmaktadır. Poliste onları ve apartman sakinlerini evin içine kilitlemişlerdir. Çığlıkların devam etmesi ve elektriklerin gitmesi üzerine korkunç saatler başlar apartmanda bir tür virüs vardır ve sırayla tüm apartman sakinlerine bulaşacaktır.

rec-olum-cigligi

14- Dracula -1992-Imdb Notu : 7.5

Oyuncular: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins

Bram Stoker’dan Dracula veya kısa adı ile Dracula, 1992 ABD yapımı romantik korku-gerilim filmidir. Özgün adı Bram Stoker’s Dracula olan film 20 Şubat 1993 tarihinde Türkiye’de sinemalarda gösterime girmişti.

  • Bram Stoker’ın romanı birçok kez sinemaya aktarılmıştı. Ancak Coppola’nın bu filmi romana en yakın uyarlamalardan biri sayılmaktadır.
  • Film 3 teknik dalda Oscar almıştır. Bunlar;En İyi Kostüm Akademi Ödülü, En İyi Makyaj Akademi Ödülüve En İyi Ses Kurgusu Akademi Ödülü’dür. Bunlardan başka çeşitli yarışmalarda 7 ödül daha almıştır.
  • Dracula yani Vlad Tepeş gerçekte tarihte yaşamış bir şahsiyetti. 15. yüzyılda gücü ve vahşeti ile nam salan bu EflakPrensi düşmanlarını kazığa oturmasıyla ün salmıştı ve bu yüzden “Kazıklı Voyvoda” olarak da anılırdı.

dracula-bram-stoker

Konusu: Genç bir avukat olan Jonathan Harker, görevi gereği Doğu Avrupa’da küçük gizemli bir kasabaya gelir. Burada ölümsüz vampir Drakula tarafından kaçırılan Harker, onunla birlikte Londra’ya gitmek zorunda kalır. Drakula, Harker’ın nişanlısı Mina’nın fotoğrafını görerek etkilenmiş ve genç kızı ele geçirmek istemektedir. Önce Mina’nın yakın arkadaşı Lucy’i ele geçiren Drakula’ya karşı Lucy ve arkadaşları direnmeye çalışacaklardır.

olulerin-safagi

15 – Ölülerin Şafağı- Dawn of the Dead-2004- Imdb Notu: 7.4

Oyuncular :  Sarah Polley, Ving Rhames, Mekhi Phifer

Genç ve güzel hemşire Ana, hastanedeki günlük mesaisini bitirip evine, çok sevdiği kocasına döner. Aşkla sevişip birlikte uyurlar. Ertesi gün kocası yan komşu tarafından öldürüldükten sonra yeniden hayata döner. Ana, mahallede olan kaosu ve etrafta birikmeye başlayan zombileri fark ederek evden kaçar. Kendine geldiğinde bir polis ve diğer kurtulmak isteyenlerle karşılaşır. Bir alışveriş merkezinde hep birlikte güvenlik ararlar. Çok geçmeden diğer kaçanlar da gelirler ve eğer hayatta kalmak istiyorlarsa birbirlerine kenetlenmeleri gerektiğini öğrenirler. Dünya ölüler tarafından yönetilmek üzeredir. Bu küresel kaos içinde hayatta kalmanın yolu nedir?

Kaynak: Imdb, Beyazperde, Wikipedia

Not: Seçimler Imdb Notu dikkate alınarak yapılmıştır.


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,