Türk Sinemasının İlk Western Filmi

0
802

Teksas Yeşilçam’da
Türk sinemasında en ünlü jönler, en ünlü aktörler bile bir kez dahi olsa kamera karşısında “kovboyculuk” oy­nayıp sıralarını savdılar. Bilindiği gibi western, yani kovboy filmlerinin vatanı Amerika’dır. Ama ülkemizdeki mimarı, kunduracı Ahmet Sert’tir . Kundura tamircisi Ahmet Sert’in 1963’te yönetmenliğini yaptığı “İntikam Hırsı”,Türkiye’de çekil­miş “ilk yerli kovboy filmi”dir.

intikam_hirsi_1963

1963’ten önce kovboy giysileriyle kamera karşısına çıkan oyuncular yok muydu? Kuşkusuz vardı. Örneğin Suphi Kaner, Hüseyin Baradan, Feridun Karaka­ya şöyle bir görünmüşlerdi. Ama özellikle de düşlere da­yalı bu tür sahneler, yalnızca birer ”güldürü öğesi” ol­manın dışına çıkamamışlardı.

“İntikam Hırsı”, konusuyla, kurulan kasaba dekoruyla tam bir kovboy filmiydi. Ahmet Sert, Teksas’ı tüm özellik­leriyle Yeşilçam’a taşımıştı. Kovboy filmleri tutkunu yapımcı-yönetmen,Taşlıtarla Pirinçliköy’de bir yer kirala­yarak, bu tür filmlerin çekimi için rüzgara dayanıklı bir ka­saba inşa etmişti. Girişindeki tahta tabelada “Welcome to Dodge City” diye yazan, “Sherif Office”siyle, “Union Dodge City “siyle, “Union Bank”ıyla, kilisesiyle ve ünlü “Apaçi”leriyle tam 14 barakadan oluşuyordu bu yerli “western kasabası”. Yüzleri tebeşirle boyalı kızılderililer, sağdan soldan te­min edilen sütçü beygirleri ve özel olarak yaptırılan posta arabası … Hiçbir şey eksik değildi.

Filmin kostümcüsü, art-direktörü de Ahmet Sert ‘ti. Her türlü aksesuar onun elinden çıkmıştı. Bu ilk kovboy filmi “İntikam Hırsı”nın hafiyesi de Oman Yıldız adlı bir genç, teneke yıldızlı şerifi de opera sanatçısı Ferhan Tanseli’y­di.
Bu kasabada daha sonraki yıllarda Dalton Kardeşler’in öykülerine varıncaya kadar çok film çekilecekti.

Kaynak: Agah Özgüç- Başlangıcından Bugüne Türk Sinemasında İlkler.

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın. Kitabı indirimli satın almak için buraya tıklayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here