Venüsün Doğuşu


” Küçük Fıçı” lakabıyla anılan ünlü İtalyan ressam Botticelli, Fra Lippo Lippi’nin yanında resim ve geometri dersleri aldı. Yeteneği sayesinde, 1480’de Sistina Şapeli’nde, kendi fresklerini çizmeye başladı. İlk çalışmalarında dinsel,  mitolojik ve alegorik etki görülse de, Botticelli aslında güzelliğe tutkun bir sanatçı olarak ön plana çıktı. Çevresi tarafından da bilinen aygılı mizacı, sanatına yön vermesinde etkili oldu. Döneminin sanatçılardından, tablolarındaki zengin ayrıntıları, uzun voylu ve ciddi insan ifadeleri ile fark yaratmayı başardı. 1485’te yaptığı ” Venüs’ün Doğuşu” adlı eseriyle, kariyerinde üst basamaklara tırmandı. Yapıtta, tanrıça Venüs’ün bir deniz kabuğundan doğduğu ve çıplak güzelliğiyle etrafındakileri büyülediği an resmedilir. Botticelli’nin Venüs tasviri, diğer sanatçılardan farklı olarak biraz erotiktir. Göğsünü ve cinsel organını tam kapatmamış olması dikkat çekicidir. Bu kapatma biçimi sonra birçok heykeltraş tarafından taklite edildi. Sanatçının diğer eserlerinden bazılarının yakıldığı, ancak yasak olmasına rağmen pagan etkisi taşıdığı açıkça görülen bu eserine dokunulmadığı bilinir.

Venus-icin-roma-heykeli

Bu resim Rönesans dönemine ait, Hıristiyanlık kavramına ilişkin resimlerden oldukça farklı, Venüs ayakta ve çıplak olarak  tasvir edilmiş olması biraz radikal. Zira Rönesans dönemi eserlerinde, bu resme gelene kadar nü görebileceğiniz tek yer Havva’nın resimleriydi. Sanatçı bu resmi yaparken, eski bir Roma heykelini model olarak kullanmış.

Antik Yunan döneminden kalan bir Venüs heykelinin kopyasıymış. Medici koleksiyonuna ait olan Yunan döneminde yapılmış bu heykel ” Mütevazi Venüs” olarak bilinir. Venüs’ün Doğuşu da Medici ailesi için yapılmış olduğu düşünülüyor. Lorezon de Medici’nin bir kuzeni için yapılmış olabilir. Venüs tam ortadan doğmuş ve batıdan esen ılık rüzgarlar onu kıyıya sürüklemiş. Rüzgarlar da insan şeklinde tasvir edilmişler bu resimde, sol tarafta rüzgarları görüyoruz. Bu resimde imkansız olan birşey var. Venüs sahile çıktığnda sağ taraftaki hizmetli çıplak vücudunu örtecek, elinde pelerinle bekliyor. Bütün figürler tek bir düzlem üzerinde yer almaktadır. Figürler biraz izole edilmiş gibiler. Üç gruba ayrılmışlar. Sanatçı bu resimdeki derinlik duygusunu hafifletmeye çalışmış
Figürler ve güzelliğin ön plana çıkartılmasına önem vermiş. Sanatçı aynı zamanda desenlerin kullanımına dekoratif kalitenin yüksek olmasına da önem vermiş.

Bunu da okuyabilirsiniz  Asya Tiyatrosu

Sandro Botticelli, Venüs’ün Doğuşu 1485, tuval üzerinde tempera 184.5x 285.5 cm, Galleria degli Uffizi, Floransa


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,