Etrüsk Kralı Ancus (Anku) Martius

0
166

Yine bir yıl beklendikten sonra, krallığa Numa’nın bir torunu olan ANKU (s) Martius seçildi. Ankus’un kişiliğinde, Livius’un deyimi ile, “Numa’ya benzeyen tarafları da, Romülüs’e benzeyen taraflar da vardı”.

677 M.Ö – 617 M.Ö arasında yaşadı. Yaklaşık M.Ö 641 ve M.Ö 617 tarihleri arasında hüküm sürer.

Kral Marcius Roma kendi düşmanlarını bastırabilecek güçlü bir krallık olduğunu kanıtladı. Roma etrafındaki kabilelerin birçoğu gücünü fark etti.

Tarihi kayıtlar, birçok kabile halkları Kral Marcius’un yönetimi sırasında Roma şehre yerleşmiş ve  Roma yaşamını benimsemeye başladığını göstermektedir. Roma Latin kabile etkisi daha sonra Roma hükümeti, siyasi, toplumsal ve eğitim sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olacaktı. Daha sonra pek çok batılı toplumları etkileyecektir.

ancus-marcius

Ankus daha çok Latinlerle savaştı. Barışçı ve dindar birisiydi ancak topraklarını savunmak için savaşmak zorunda kalmıştı. Onun zamanında ekonomik alanda bazı gelişmeler oldu. Roma’nın ilk kez Tiber Irmağının ötesinde Janiculum Tepesine kadar genişletilmesini sağladı. Dış Ticaret için Ostia limanı kuruldu. Tuz işletmelerindeki çalışmalara hız verildi. Roma’da hapishane inşa etmiş ilk kraldır. Romaya su kemeri inşa etmiştir.

Ankus’un krallığı 24 yıl sürdü.

Ankus’dan sonra halk TARKHUIN (us) Priskus’u krallığa getirdi.

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın. Kitabı indirimli satın almak için buraya tıklayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here