Giyotin Nerede İcat Edildi?


İngiltere’de Yorkshire bölgesinin Halifax şehrinde.

Halifax Darağacı( Halifax Gibbet), yaklaşık 4,5 metre uzunluğundaki iki dikey destekten oluşuyordu; bu desteklerin arasında da bir ip ve makarayla kontrol edilen, kurşun kaplama bir çapraz kirişe yerleştirilmiş demir bir balta asılıydı. Resmi kayıtlara göre, 1286 ile 1650 arasında bu aletle en az 53 kişi idam edildi.

Halifax Ortaçağ’da geçimini kumaş ticaretinden sağlıyordu. Çok büyük miktarlarda pahalı kumaş, kuruması için imalathanelerin dışarısında bırakılıyordu. Hırsız çok ciddi bir sorundu ve şehirdeki tüccarların hırsızları caydıracak etkili bir şeye ihtiyaçları vardı.

Fransızlar, bunlardan ve daha sonra bunun İskoçya’daki bir benzeri olan Maiden adlı aletlerden esinlenip kendi isimlerini ortaya atmış olabilirler.

Dr. Joseph Ignace Guillotin insancıl, yumuşak huylu bir doktordu ve halkın huzurundaki infazlardan hoşlanmıyordu. Guillotin 1789’da, Fransız ceza sistemini ıslah etmek ve onu daha insancıl hale getirmek için Ulusal Meclis’e iddialı bir plan sundu. Guillotin, fakirler ( kir pas içinde asılıyorlardı) ile zenginler ( görece daha temiz biçimde idam ediliyorlardı) arasında ayrım yapmayan, standartlaştırılmış ve mekanik bir idam yöntemi önerdi.

Guillotin’in öneri biri dışında tereddütsüz reddedildi:
Etkili bir öldürme makinesi kavramı. Guillotin’in önerisi Cerrahlar Akademisi Sekreteri Dr. Antoine Louis tarafından geliştirildi. 1792’de, bildiğimiz çapraz bıçak ağzıyla çalışan ilk aygıtı yapan, Guillotin değil, Louis idi. Hatta onu geliştiren kişiye istinaden, kısaca Louison ya da Louisette diye adlandırıldı.

Ama her nasılsa, Guillotin’in adı bu aletle anılır oldu ve ailesinin tüm çabalarına rağmen bu isim öyle kaldı. Yaygın söylencesinin aksine Guillotin, adını verdiği aygıt tarafından öldürülmedi, o 1814’te omzundaki bir çıban yüzünden öldü.

Giyotin ilk ” demokratik” idam yöntemi oldu ve tüm Fransa’da benimsendi. Tarihçiler giyotinin ilk on yılında 15.000 kişinin idam edildiğini tahmin ediyor. Bu aletle yalnızca Nazi Almanyası daha fazla kişi idam etti:
1938 ile 1945 arasında 40.000 kişinin giyotinle idam edildiği tahmin ediliyor.

Bunu da okuyabilirsiniz  Bakırın Keşfi - Bakır Ne Zaman Bulundu?- Bilim Tarihi

Giyotinle idam edilen son Fransız, Hamida Djandoubi adında Tunuslu bir göçmendi, Djandoubi 1977’de bir genç kıza tecavüz dip öldürmekten suçlu bulunmuştu. Fransa’da idam cezası 1981’de kesin olarak kaldırıldı.


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,