Hitit ve Mısır Arasında Yaşanmış Bir Hikaye

I. Şuppiluliuma dönemi Hitit imparatorluğu’nun en parlak dönemidir. m.ö 1327 yılında Karkamış’ı ( Gaziantep) kuşatmıştı. Şehrin teslim olmasını beklerken krala Mısırdan bir mektup geldi” Kocam öldü ve hiç umudum yok fakat senin birçok oğlun olduğunu söyleniyor.Oğullarından birini bana gönderirsen kocam olabilir. Hizmetim altındakilerden hiçbirini koca olarak almam. Çok korkuyorum.” Mektubu yazan Mısır Kraliçesi Ankhesenamen’du ölen kocası ise çocuk firavun Tutankhamun idi.

firavun-tutankamon

Mısır bu davetle krala altın tepsiyle sunuldu. Kral I. Şuppiluliuma bu davetin gerçekliğine inanmadı ve Ankhesenamon’a bir elçi yolladı. Karkamış düşmüştü ve kışı geçirmek için Hattuşaş’a dönmüştü. Kandırıldığını düşünen kralın gönderdiği elçiye verdiği bilgide kızgın sözlerle Ankhesenamen ” Niçin beni kandırıyorlar diyorsun. Bir oğlum olsaydı yabancı bir ülkenin kralına yazar mıydım? Başka hiçbir ülkeye yazmadım. Sadece sana yazdım. Çok sayıda oğlun olduğu söyleniyor. Öyleyse bir tanesini bana ver. Bana koca Mısır’a da kral olsun”

ank

Bir Hitit Prensi Mısır Tahtına oturacaktı. İkna olan I. Şuppiluliuma bir oğlunu Mısır’a gönderdi. Birkaç hafta sonra bir haberci geldi. Hitit Prensi Mısır’a girerken kraliçenin muhalifleri tarafından öldürülmüştü. Kral I. Şuppiluliuma çok sinirlendi. Hitit Ordusu Suriye’deki Mısır yerleşimlerini yağmalayıp yok etti. I. Şuppiluliuma çok sayıda savaş esiri alarak Hattuşaş’a geri döndü. Fakat esirler beraberinde ölümcül vebayı getirdi. Salgın tüm Hitit İmparatorluğu’na yayıldı. I. Şuppiluliuma vebadan öldü.. Oğlu tahta geçti ve aynı sene II. Arnuvanda da vebadan öldü.Diğer oğlu II. Murşili tahta geçti. Hitit veba yüzünden yokluk sefalet içinde kayıplar vermeye başladı. Hititler bu salgın hastalığın Mısır’a saldırmaları yüzünden Gök Tanrı/ Fırtına Tanrısı tarafından verilen bir ceza olduğunu düşündüler. Bu kavga ve husumet III. Hattuşili’nin ( 1285  veya 1296 tarihinde) Kadeş Antlaşması’nı imzalamasına kadar sürdü.

Yoruma kapalı.