Türklerin İlk Ataları-Hun-9

0
371

Görüldüğü gibi, Pareti’nin kitabında sıralanan birbirine benzer adların ikinci hecesi KHAN, KHON, veya KHUİN şeklindedir.

Türk dilinde KAN, KAGAN, HAKAN şekilleri de alabilen bir kelime vardır ki, hükümdar, kral, efendi anlamlarına gelir.

Tarihte Türkler, bir aralık Saka adını bırakıp, HUN adını alırlar. Veya başka milletler onlara bu adı verirler. Belki de Türkler bu milletler üzerinde egemenlik sahibi oldukları için, kendilerine EFENDİ manasında HUN denmiştir. Çünkü kanaatimce Türk dilinin M.Ö. altıncı, beşinci yüzyıllardaki aşamasında HAN kelimesi KHUN şeklinde idi. Bugün Çuvaş Türklerinde hala o şekildedir. Martti Rasan’in “Versuch eines etymologischen Wörterbucbs der Türksprachen” adlı sözlüğe bakılsın.

Evet, bu da buluşlarımızdan biridir : Hun kelimesi Han kelimesinin değişik telaffuzlarından biridir.

Kaynak: Adile Ayda- Türklerin İlk Ataları

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here