Dünya Göktaşı Haritası


Eldeki jeolojik bulgulara göre bundan yaklaşık 3,8 milyar yıl öncesine dek Dünya ağır bir meteorit bombardımanına maruz kaldı. Dünyanın evriminde bu çarpmaların hiç şüphesiz çok önemli etkileri de oldu. Yerkabuğunda kısa süreli kararsızlıklar, volkanik faaliyetlerdeki artış ve bunun dolaylı bir sonucu atmosferik gaz bileşimlerindeki değişimler gibi… Ama hepsi bir yana, çapı birkaç on kilometreleri bulan bu koca kütleler yerkabuğuna çarptıkları anda genişliği birkaç yüz kilometreleri bulan dev kraterlere yol açtılar.

NASA’nın dünyaya yakın cisimleri gözlem programı “Near Earth Object” (NEO) ABD tarayıcılarına 1994 ila 2013 arasında atmosferi delip dünyaya düşen ufak asteroid (1m – 20m) haritasını yayınladı.

Bu haritada görebileceğiniz üzere 20 yılda, 556 bolide, yani ateştopu gibi dünyaya düşen meteor gözlenmiş. Haritada nokta boyutu “optik ışıma enerjisi” yani enerji büyüklüğünü giga joule cinsinden gösteriyor. 1 GJ enerji, yani haritadaki en küçük nokta, 5 ton TNT patlamasına eşit. En büyük patlama enerjisi ise geçtiğimiz yıl 15 Şubat’ta Rusya’nın merkezindeki Chelyabinsk’e düşen meteora ait. Dünyaya çarpmadan önce 20 metre uzunluğundaki meteor çarpma ile yaklaşık 400.000 ila 500.000 ton TNT patlamasına eşit enerji açığa saldı.

Dünyaya her gün uzaydan 100 ton toz ve kum tanesi büyüklüğünde partikül düşüyor. Yılda bir kere de bir araba büyüklüğünde asteroidin atmosfere girdiğini görüyoruz. Bunlar bazen patlayarak yok oluyor. Her 5000 yılda bir kere de dünyaya bir futbol sahası büyüklüğünde bir uzay cismi çarpıyor, dikkate değer zarar veriyor. Bir de bölgesel ve hatta küresel felakete yol açacak denli büyük meteor çarpmaları var ki bunlar da birkaç milyon yılda bir gerçekleşiyor.

Bu harita ise 4300 yıl boyunca en çok göktaşının çarptığı ve  en çok zarar gören bölgeler işaretlenmiştir.

Bunu da okuyabilirsiniz  Güneş Nasıl Bir Yıldızdır?

dunya-goktasi-haritasi-4300-yil-boyunca

Meksika’nın Yucatan yarımadasının altında bulunur. Chicxulub (maya dilinde şeytanın kuyruğu anlamına gelmektedir) köyünün hemen yakınında bulunan bu devasa antik krater 170 km çapa sahip. Çarpışma bundan 65 milyon yıl önce, küçük bir şehir büyüklüğünde göktaşı yada kuyruklu yıldızın çarpmasıyla (enerjisi 100 teraton TNT’ye eşit) oluşmuş. Çarpmanın etkisiyle dünya yüzeyinde yıkıcı mega tsunamiler, depremler ve volkanik patlamalar meydana gelmiş.

Yaygın bir teoriye göre, Chicxulub çarpışması global bir ateş fırtınasına veya uzun süreli yeryüzü sıcaklığının (greenhouse effect) artmasına neden olmuş, bu da dinazor neslinin yok olmasına sebep olmuştur.

Kaynak :

1. http://neo.jpl.nasa.gov/images/bolide_events.jpg

2. http://neo.jpl.nasa.gov


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,